• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 10, 2013

مخالفان اردوغان در یک پارک مرکزی آنکارا مستقر شدند

Posted by UNITY4IRAN On 1:14 PM No comments

یورونیوز: اعتراض علیه دولت رجب طیب اردوغان در آنکارا پایتخت ترکیه گسترش بیشتری یافته و روز دوشنبه معترضان در پارک کویولو در نزدیکی میدان مرکزی کیزیلا مستقر شدند. پلیس تلاش کرد تا معترضان را از این پارک خارج سازد.
در حالی که اعتراض در پارک گزی و میدان تقسیم در استانبول دهمین روز خود را پشت سر می گذارد، در آنکارا نیز پلیس برای سومین روز متوالی با تظاهر کنندگان درگیر شد.
از سوی دیگر، هواداران رجب طیب اردوغان روز های شنبه و یکشنبه در آنکارا و استانبول در دفاع از او گرد آمدند. نخست وزیر ترکیه در سخنان روز یکشنبه خود گفت: “ما فقط به مردم ترکیه پاسخگوئیم و نه به گروه های حاشیه ای. معترضان تنها از طریق صندوق های رای می توانند ما را مورد پرسش قرار دهند.”
بنا به گزارش ها، تجمع طرفداران اردوغان در آنکارا و استانبول، معترضان بیشتری را در نقاط دیگر این دو شهر به خیابان ها کشانده و درگیری پلیس ضد شورش با آنها و استفاده از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور، در طول یکشنبه شب نیز جریان داشته است.
حرکت اعتراضی گسترده در شهرهای ترکیه ده روز قبل در اعتراض به تخریب پارک گزی در استانبول آغاز شد، اما به سرعت ابعاد سیاسی یافت و به جنبشی علیه دولت اردوغان تغییر شکل داد.
زنان در خط مقدم اعتراضات ترکيه قرار گرفته اند
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از استانبول نوشت; زنان شهری و تحصیلکرده در اعتراضات گسترده ضددولتی در ترکیه در خط مقدم هستند.
"سوی طیب" بازیگر 37 ساله با اشاره به رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که به گفته معترضان ارزش های محافظه کارانه و اسلامگرایانه خود را بر این کشور تحمیل می کند گفت، ما همان زنانی هستیم که اردوغان دوست دارد ما را در خانه ببیند.
بسیاری از این زنان با خوشحالی اذعان کردند در این اعتراضات به فعالانی تبدیل شده اند که دو هفته پیش هرگز تصورش را نمی کردند. اما اکنون این زنان جوان که اغلب دانشجو، وکیل ، معلم و کارمند هستند نیمی از هزاران معترض را در پارک گزی و میدان تقسیم تشکیل می دهند.
آنها ساعت ها زیر درختان چنار پارک گزی درباره هدف خود بحث می کنند و شانه به شانه دیگر معترضان در برابر نیروهای پلیس می ایستند.
این اعتراضات پس از مخالفت با برچیدن پارک گزی با 600 اصله درخت آغاز شد که به دخالت پلیس در تاریخ 31 مه و شلیک گاز اشک آور به سمت معترضان انجامید.
در این اعتراضات که به خشم گسترده ضد دولتی تبدیل شد سه نفر کشته و بیش از 4 هزار نفر در سراسر ترکیه زخمی شدند.
اغلب معترضان زن که گروه بزرگی از آنها خود را لیبرال و سکولار می نامند اعلام کردند زمان ایستادگی برای احقاق حقوقشان فرا رسیده است.
اردوغان در سه انتخابات پیاپی پیروز شد و در سال 2011 میلادی تقریبا 50 درصد آرا را به دست آورد اما منتقدان وی را به افزایش خودکامگی و استبداد متهم می کنند.
سوی طیب گفت، زنان در خط مقدم هستند زیرا آنها اولین قربانیان برنامه های اردوغان هستند.
وی از پیشنهادهای نخست وزیر برای محدود کردن حق سقط جنین و محدودیت فروش مشروبات الکلی انتقاد کرد.
اردوغان که همسر و دخترانشان حجاب اسلامی دارند همچنین با اعلام این مطلب که هر زنی در ترکیه باید سه فرزند داشته باشد، موجب خشم و نارضایتی مردم شده است.
در حالیکه زنان در ترکیه حضور چندانی در سیاست ندارند اما در پرتو اصلاحات مصطفی کمال آتاتورک پدر ترکیه امروزی که در سال 1923 نظام جمهوری را بنیان گذاشت در دانشگاهها و شرکت ها حضور فعالی دارند.
اسرا دانشجوی 21 ساله فلسفه گفت، این اعتراضات برای حفظ حقوق فعلی ماست.
دیکله کارمند 26 بانک گفت، سیستم اردوغان یک شبه تغییر نمی کند و ما این را می دانیم اما این اعتراضات گام تاریخی در جهت یک انقلاب اجتماعی است.
نورکان هنرپیشه 35 ساله که دستمال قرمزی به سرش بسته بود گفت، گاهی شما نمی توانید با زبان چیزی را وصف کنید. این همان لحظه ای است که مردم به جای حرف زدن عمل می کنند.
وی افزود افتخار می کند که مردم از طبقات مختلف در کنار یکدیگر جمع شده اند.

0 comments:

Post a Comment