مرسی که به مناسبت اولین سالگرد انتخابش به ریاست جمهوری مصر، سخنرانی می کرد، گفت:" اختلاف نظر مخالفان با خود را درک می کند اما به آنها اجازه نخواهد داد که  علیه انقلاب و دستاوردهای آن اقدام کنند.
وی احمد شفیق کاندیدای رقیبش در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را به تلاش برای سرنگون کردن نظام مصر متهم کرد. او گفت شفیق باید خود را به دادگاه معرفی کند.

وی با اشاره به آخرین رویدادهای سیاسی مصرگفت:" ما دهها سال از رژیم فاسد گذشته رنج بردیم تا اینکه توانستیم آن را ازبین ببریم، من قبل از اینکه رئیس جمهور باشم به عنوان یک شهروند مصری امروز در مقابل شما مردم می خواهم عملکرد یکسال حکومتم را به شما ارائه کنم".

مرسی افزود :" مصر با چالش های فروانی مواجه است و قطبی‌شدن صحنه سیاسی در مصر به مرحله‌ای رسیده که کل کشور را در خطر بی‌ثباتی قرار داده است."

او اظهار داشت :" صف بندی ها تجربه نوپای دمکراسی  ما را تهدید می کند. من در اولین سال از حکومتم در مقابل چالش های فراوانی ایستادم گاهی اوقات مرتکب اشتباهاتی شدم و گاهی نیز خوب عمل کردم."
وی اضافه نمود :" من تاکید می کنم که ما قادر به غلبه بر چالش ها هستیم، ما باید برای برداشتن گامهای مثبت عمل کرده و بر عملکرد منفی غلبه کنیم.
مرسی همچنین هشدار داد که نا آرامی‌های مستمر ممکن است این کشور را فلج کند.

از سوی دیگر مخالفان محمد مرسی اعلام کردند که برای درخواست استعفای او، روز یک‌شنبه آینده تظاهرات خواهند کرد. در پی این اعلام، نیروهای نظامی امنیتی و پلیس مصر در سرتاسر شهرهای این کشور مستقر شده‌ اند.

یک روز اعلام هواداران دولت از سخنرانی مرسی، درگیری‌هایی در شهر شمالی منصوره بین طرفداران رئیس جمهور مصر و مخالفان او رخ داد که این درگیری به کشته‌شدن دو نفر و مجروح‌شدن 170 نفر منجر شد.

محمد مرسی در 30-6 2012 قدرت را در دست گرفت. نخستین سال زمامداری او با ناآرامی‌های سیاسی پیوسته و اقتصاد رو به افول همراه بوده است.

مخالفان مرسی قصد دارند روز یک‌شنبه درسالگرد به قدرت رسیدن وی، تظاهراتی گسترده برای استعفای اواز پست ریاست جمهوری برگزار کنند.

از جهتی دیگر هواداران مرسی می گویند او با رای مردم انتخاب شد هر تلاشی برای کنار زدن او از پست ریاست جمهوری تلاشی بیهوده و غیردمکراتیک است

مدتی است که جوانان مخالفان مرسی با به راه انداختن کمپینی 13 ملیون نفری علیه برکناری مرسی به صورت مسالمت آمیز تلاش می کنند.