• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 20, 2013

دولت برزیل عقب نشینی کرد، معترضان کوتاه نیامدند

Posted by UNITY4IRAN On 9:48 AM No comments

یورونیوز: مقامهای شهرهای ریو دو ژانیرو و سائو پائولوی برزیل از لغو افزایش قیمت بلیت حمل و نقل عمومی خبر دادند. اما این عقب نشینی دولت باعث نشده که معترضان خیابانهای شهرهای بزرگ برزیل را خالی کنند.
ناآرامیهای اخیر برزیل از تظاهرات در شهر سائو پائولو و در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بلیت اتوبوسها آغاز شد.
اما این تظاهرات با گسترش به شهرهای دیگر تبدیل به جنبشی فراگیر در اعتراض به برنامه های اقتصادی دولت شد. تظاهرکنندگان در شعارهای خود خواهان شرایط بهتر آموزشی و بهبود خدمات اجتماعی شده اند.
فرماندار و شهردار سائو پائولو گفته اند که برای مذاکره با کسانی که در تظاهرات مسالمت آمیز شرکت کرده اند گامهایی برداشته شده است.
در ریو دو ژانیرو شماری از معترضان که نقاب به صورت داشتند به مکانهای عمومی مثل بانکها حمله کردند. گروه دیگری از معترضان تلاش کردند مانع از تخریب اموال عمومی شوند.
همزمانی این اعتراضها با میزبانی جام کنفدراسیونها و تنها یک سال مانده به میزبانی جام جهانی فوتبال، دولت برزیل را که با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو است نگران کرده است.
به جز افزایش قیمت هزینه حمل و نقل عمومی، معترضان از افزایش هزینه های جام جهانی سال آینده که فشار آن بر دوش مردم است هم خشمگین هستند.
در ریو دو ژانیرو، شهر میزبان المپیک تابستانی 2016 مردم از هزینه بالای پروژه های ساخت و ساز المپیک ناراضی هستند.
ساعاتی قبل از آغاز دیدار برزیل با مکزیک در جام کنفدراسیونها، دست کم سی هزار نفر در شهر فورتالزا به نشانه اعتراض به خیابانها آمدند.
در این شهر نیروهای پلیس ضدشورش با گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی به مقابله با معترضان رفتند.
برزیل در بیست سال گذشته شاهد چنین تظاهرات گسترده ای نبوده است.

0 comments:

Post a Comment