• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

محمود بهمنی: تحریم‌ها، توان بانک مرکزی را کاهش داده است

Posted by UNITY4IRAN On 11:21 AM No comments

رادیو آلمان: رییس بانک مرکزی ایران می‌گوید که تحریم‌های بین‌المللی توان مداخله این بانک برای کنترل بازار ارز را کاهش داده است. وی همچنین سیاست کنترل تورم و قیمت‌ها از طریق فروش ارز مرجع را ناموفق ارزیابی می‌کند.
محمود بهمنی، رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پنجاه ‌و سومین مجمع سالانه این بانک، شرایط اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۱ خورشیدی را تشریح کرد. این نشست با حضور محمود احمدی‌نژاد برگزار شده است.
به گفته‌ی محمود بهمنی‌، اقتصاد ایران بخش عمده سال ۱۳۹۱ را در چالش افت صادرات نفت و مشتقات آن ‌و تشدید محدودیت‌های بانک مرکزی در دسترسی به بازارهای بین‌المللی مالی، نقل‌وانتقال درآمدهای ارزی و استفاده از ذخایر خارجی خود سپری کرده است.
تحریم‌های بین‌المللی توسط سازمان ملل و کشورهای غربی ‌با هدف فشار به حکومت ایران برای پاسخگویی بیشتر در مورد برنامه هسته‌ای‌اش وضع شده است.
این کشورها نگرا‌ن‌اند که جمهوری اسلامی ایران در پوشش برنامه هسته‌ای خود، در پی دست‌یافتن به جنگ‌افزارهای اتمی است. مقامات ایران این اتهامات را رد می‌کنند و می‌گویند این برنامه اهداف صلح‌آمیزی را دنبال می‌کند.
تاثیر تحریم‌ها بر توان بانک مرکزی
رییس کل بانک مرکزی ایران در بخش دیگری از سخنانش در مجمع سالانه، تصریح کرد که به دلیل شدت مشکلات و فضای موجود در اقتصاد، اقدامات جبرانی و ابزارهای سیاستی بکار گرفته شده برای کنترل نرخ رشد پایه پولی و کاستن از شتاب تورم، اگرچه نتایج ملموسی داشت، اما در عمل امکان تحقق "سناریوی مطلوب" فراهم نشد.
به گفته بهمنی تحریم‌ خرید نفت ایران و نیز عدم ارائه خدمات حمل و بیمه محموله‌های نفتی و تحریم کامل بانک مرکزی، توان مداخله این بانک در بازار ارز را کاهش داده است.
وی افزود: ‌فروش گسترده ارز با نرخ مرجع نه تنها فاقد تاثیر لازم بر قیمت فروش کالاها تشخیص داده شد، بلکه حتی به لحاظ گردش منابع بانک مرکزی نیز قابل تداوم نبود.
محمود بهمنی از تغییر در نظام تخصیص ارز از طریق اولویت‌بندی کالاهای وارداتی و همچنین تشکیل اتاق مبادلات ارزی به منظور پاسخگویی به واردات اقلام فاقد اولویت نخست، را از اقدامات بانک مرکزی برای کنترل شرایط نامناسب اقتصاد ایران ذکر کرد.
امید به کاهش رشد نقدینگی
رشد نقدینگی از دیگر مشکلاتی است که اقتصاد ایران با آن روبرو است و به علت رکود اقتصادی و عدم جذب سرمایه‌ها در بازار تولید، افزایش تورم را در پی داشته است.
به گفته رییس بانک مرکزی میزان نقدینگی در سال ۱۳۹۱ خورشیدی نسبت به سال پیش از آن ۵ درصد افزایش یافته و به رقم ۴۶۰۷ هزار میلیارد ریال رسیده است.
وی با اشاره به اینکه میزان رشد نقدینگی در پایان اردیبهشت ۹۲ نسبت به پایان سال‌۹۱ کاهش داشته، ابراز امیدواری می‌کند که در سال جاری "رشد نقدینگی" به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
به باور کارشناسان در کنار سو مدیریت و سیاست‌های غلط اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد، تحریم‌های گسترده بین‌المللی موجب شده است که اقتصاد ایران در شرایط بحرانی قرار بگیرد.
این کارشناسان تصریح می‌کنند در این شرایط تنها یک توافق سیاسی میان ایران و غرب بر سر مناقشه هسته‌ای می‌تواند موانع اساسی اقتصاد ایران برای خروج از بحران را مرتفع کند.

0 comments:

Post a Comment