• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

بازار، یک هفته پیش از انتخابات

Posted by UNITY4IRAN On 11:40 AM No comments

اخبار روز: انتخابات ریاست جمهوری ایران نزدیک است و کرکره های آهنی دکان ها و مغازه ها در بازار بزرگ تهران باید پوشیده از پوسترهای انتخاباتی باشد، اما در عوض، به بسیاری از کرکره ها برگه ی A۴ چسبانده شده که بر روی آن اعلام فروش یا تعطیلی مغازه تایپ شده است. این مسئله به اعتراض آرام بازراهای پرنفوذ شهر شهادت می دهد.
به گزارش سرویس بین الملل انتخاب از فایننشال تایمز، دلیل بدیهی این اعتراض به اقدام دولت احمدی نژاد در مورد افزایش مالیات بازاری ها است که حرکتی در جهت جبران افت درامد نفتی ایران است.
دولت ایران سال گذشته مالیات را تا ۳۰ درصد افزایش داد و اکنون طرح هایی برای افزایش ۳۸ درصدی مجدد آن ارائه کرده است.
بازاری ها می گویند، نتیجه آن است که عقل حکم می کند که مغازه ها را به جای ادامه کسب و کار و مواجهه با مامور مالیات تعطیل کنیم و کرکره ها را پایین بکشیم.
حسین ۳۲ ساله تاجر آهن که سرپرست یک کسب و کار خانوادگی در بازار است می گوید: ما قبل از سال نو دکان مان را تعطیل کردیم تا مامور مالیات در گزارشش عنوان کند که این دکان تعطیل شده است! بنابراین ما دیگر مجبور به پرداخت مالیات نیستیم!
او که اکنون از منزل فعالیت های اقتصادی خود را دنبال می کند می افزاید: این روزها ما می توانیم به مانند دلالان خیابانی که برای خرید و فروش دلار مالیاتی نمی پردازند بر روی موبایل هایمان حساب باز کنیم. اما اگر من در دکانم بشینم باید مالیات بپردازم.
این نگرانی ها محدود به بازار تهران نمی شود. اکبر شمشیری رئیس اتحادیه آهن فروشان در اصفهان می گوید: تجارت آهن با توقف مواجه شده چراکه پروژ های داخلی هم متوقف شده است.
در این حین، دولت هم در مقابل اعتراضات بازاری ها محکم ایستاده و می گوید دکان اعتصاب کنندگان مصادره خواهد شد. برای همین بازاری ها به تاکتیک جدیدی متوسل شده اند و سر کار خود حاضر نمی شوند!
در بخشی از بازار در محله ی پامنار، یک مغاز دار گفت، از ۱۱۷ دکان تنها ۳۰ دکان هنوز باز است.
در منطقه ی دیگر به نام چهار راه سیروس از ۱۴۰ مغاز تنها ۲۰ مغاز فعالیت می کنند.
یک سرایدار که برای مجموعه ای از مغازه ها کار می کند با اشاره به اینکه ۴ ماه است حقوقی دریافت نکرده می گوید: زمانی این منطقه انقدر شلوغ بود که امکان راه رفتن وجود نداشت اما اکنون تبدیل به شهر ارواح شده است.
در بازار، مسئله ی مالیات، بر انتخابات حساس ریاست جمهوری سایه انداخته است. بازاریان نگران، بیشتر در مورد چک هایشان سخن می گویند تا برنامه های اقتصادی ۸ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری.

0 comments:

Post a Comment