• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 5, 2013

نرم افزاری برای پی بردن به شخصیت کاربران توییتر

Posted by UNITY4IRAN On 6:05 PM No comments

رادیو آلمان: با هر توییت گوشه‌ای از شخصیت‌مان را لو می‌دهیم. صنعت تبلیغات می‌خواهد استفاده‌ی بیشتری از توییت‌های کاربران کند.
به‌ این منظور نرم‌افزاری تولید شده که با خواندن و تجزیه‌ی توییت‌های یک کاربر روان او را می‌کاود.
وقتی که در توییتر این جمله‌ها را منتشر می‌کنید که «چه شب تابستانی زیبایی. یک لیوان آب جو می‌چسبد»، به نظر می‌رسد تنها از حس و حال خود حرف زده‌اید.
شاید آگاهانه این توییت را منتشر کرده‌اید. توییتی که در نگاه اول دو جمله‌ی ساده و بی‌خطر فرض می‌شود. اما اگر به نتیجه‌های تحقیقات پژوهشگران کنسرن "آی بی ام" اعتماد کنیم، فرض ما فرضی است اشتباه.
تیمی تحقیقاتی از مرکز پژوهش‌های "آی‌بی‌ام" در سن خوزه، ادعا می‌کند که از روی توییت‌ها می‌تواند به شخصیت نویسنده‌ی آنها پی ببرد. این خبر را "اکونومیست" با استناد به توضیحات ابن هابر، مدیر این تیم منتشر کرده‌است.
زمینه‌ی پژوهش‌های این تیم را مطالعاتی تشکیل می‌دهند که در گذشته درباره‌ی  پیوند میان به کاربردن کلیدواژه‌های مشخص و ویژگی‌های شخصیتی کاربران انجام گرفته‌اند. مثلا واژه‌ی "تابستان" در این توییت می‌تواند بنا بر نتایج تحقیقات گذشته، اشاره‌ای باشد به ویژگی‌هایی چون "ازخودگدشتگی" و "آمادگی برای کمک به دیگران"
۵۰ توییت برای پی بردن به شخصیت 
تیم تحقیقاتی هابر این یافته‌ها را به توییتر بسط داده است و بررسی می‌کند که چه شمار از توییت‌های یک کاربر باید برای پی بردن به شخصیت او تجزیه و تحلیل شود.  بنا به گفته‌ی پروهشگران با خواندن و تجزیه تنها ۵۰ توییت از یک انسان (کاربر) می‌توان "تقریبا به خوبی" از شخصیت او پرده برداشت و با بررسی ۲۰۰ توییت این شناخت تا درجه ی "بسیار خوب" ارتقا می‌یابد. 
مولفه‌های مدل پنج عاملی شخصیت در خدمت تبلیغات 
تحقیقات هابر و همکارانش بر نظریه‌ای استوار است که روانشناسان آن را "Big Five" یا "مدل پنج عاملی شخصیت" می‌نامند که با استناد به پنج جانور آفریقایی یعنی شیر، فیل، کرگدن، گاومیش و پلنگ تعریف شده‌است.
"بیگ فایو" به گفته‌ی روانشناسان عمده‌ترین ویژگی‌های شخصیتی انسان را در بر می‌گیرد؛ منظور پنج ویژگی مستقل از یکدیگر است؛ خصوصیاتی چون برونگرایی، سازگاری، روان‌رنجوری (نوروتیسم)، باوجدانی و آمادگی برای تجربه‌ی تازه.
پژوهشگران توییت‌ها  را به دنبال اشاره‌ای به این خصوصیات می‌کاوند و تلاش می‌کنند یک تخمین از شدت هر کدام از این ویژگی‌ها در کاربر ارائه دهند. نتیجه‌ی این تحقیقات به ساخت پروفایل کاربر می‌انجامد.

"ای‌بی‌ام" قصد دارد که در سال جاری نرم‌افزار "شخصیت‌سنجی" خود را راهی بازار کند. نرم‌افزاری که گفته می‌شود با بررسی شخصیت کاربر کمک بزرگی به ارائه‌ی تبلیغات مناسب برای اوست. چرا که تبلیغات رایج که بر اساس سن، جنسیت و وضعیت خانوادگی کاربر عمل می‌کنند، تاکنون نتیجه‌ی مطلوبی در پی نداشته‌اند و کاربر تنها درصد بسیار پایینی از آن‌ها را کلیک می‌کند و به نوشته‌ی اکونومیست کلیک بر روی تبلیغ با درصد بسیار پایین‌تری به خرید کالا می‌انجامد.

0 comments:

Post a Comment