• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 27, 2013

راهپیمایی در کابل در اعتراض به گشایش دفتر طالبان

Posted by UNITY4IRAN On 1:56 PM No comments

بی بی سی: ده‌ها نفر در مخالفت با گشایش دفتر طالبان در قطر و چگونگی روند گفتگوهای صلح با طالبان در کابل راهپیمایی کردند.
این راهپیمایی از سوی نهادی موسوم به "روند سبز افغانستان" به رهبری امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان راه اندازی شد.
بیشتر معترضان جوانان بودند و پارچه‌های سبز رنگ بر پیشانی‌هایشان بسته بودند. "طالبان نباید تکرار شوند!" شعار معترضان بود.
آنها از مکتب 'لامعه شهید' واقع در ناحیه نهم شهر کابل راهپیمایی‌شان را آغاز کرده و تا نزدیکی ارگ ریاست جمهوری رفتند.
اعجاز الحق، یکی از تظاهرکنندگان گفت: "مذاکره با طالبان را تقبیح می‌کنیم. آنها دهشت افکنان هستند و دست شان به خون مردم آلوده است. ما می‌خواهیم رهبران بدانند که صلح و مذاکره با طالبان به نفع افغانستان نیست؛ همان طور که در ده سال گذشته نبوده است."
این راهپیمایی با صدور قطع نامه‌ای پایان یافت که در بخشی از آن چنین آمده: "می‌خواهیم افغانستان دولت واحد داشته باشد و تحت هیچ شرایط و به هیچ قیمتی حاضر نیستیم که در زندگی روزمره خود از دو دولت اطاعت کنیم."
اشاره تظاهرکنندگان ظاهرا به برافراشتن پرچم سفید رنگ طالبان در دفتر قطر و استفاده از نام "امارت اسلامی افغانستان"، به جای "جمهوری اسلامی افغانستان" بود.
دفتر طالبان در قطر
دفتر طالبان سه شنبه ۲۸ جوزا/خرداد در دوحه گشایش یافت و چگونگی این رویداد با واکنش تند حکومت افغانستان همراه بود.
پس از گشایش دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" همراه با بلند شدن پرچم سفید طالبان، حکومت افغانستان اعلام کرد که در عمل و گفتار آمریکا در مورد صلح تناقض وجود دارد.
حکومت افغانستان مذاکرات برای توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا را به تعلیق در آورد و اعلام کرد که هیچ هیاتی از شورای عالی صلح به قطر نخواهد رفت.
پس از آن پرچم طالبان در دفتر آنها پایین شد و لوحه این دفتر نیز برداشته شد.
اما شورای عالی صلح تاکید کرد که تنها برداشتن نام و پایین کردن پرچم کافی نیست و در صورت قبول شدن شرایط دیگرشان چون "افغانی" شدن این روند، حاضرند به قطر بروند.
پس از آن گفتگوهایی میان مقامات آمریکایی و افغانستان نیز صورت گرفت و هنوز هم رایزنی ها در این مورد ادامه دارد.
جدا از حکومت افغانستان، برخی از گروه های سیاسی و اجتماعی در افغانستان نیز نسبت به چگونگی گشایش دفتر طالبان در قطر واکنش های منفی نشان دادند. اما این نخستین بار است که این اعتراضها شکل راهپیمایی را به خود می گیرد.

0 comments:

Post a Comment