• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 2, 2013

فراخوان یک شیخ سنی به جهاد علیه اسد و حزب‌الله لبنان

Posted by UNITY4IRAN On 1:45 PM No comments

رادیو آلمان: یک شیخ سرشناس سنی در قطر سنی‌مذهبان را به جهاد علیه بشار اسد و همچنین حزب‌الله لبنان فراخواند.
از سوی دیگر هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بهت و انزجار خود را از ابعاد خشونت در شهر قصیر در سوریه ابراز داشت.
شیخ یوسف القرضاوی، یکی از چهره‌های سرشناس سنی، علیه رژیم سوریه و رهبر آن بشار اسد و همچنین حزب‌الله لبنان اعلام جهاد کرد و از مسلمانان سنی خواست تا در این راه گام بردارند.
این روحانی مصری‌تبار که در قطر سکونت دارد و در بین سنی‌مذهبان از محبوبیت زیادی برخوردار است، روز شنبه (اول ژوئن / ۱۱ خرداد) هواداران خود را به پشتیبانی از شورشیان سوری و سرنگونی حکومت سوریه فرخواند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ القرضاوی از طریق سایت اینترنتی خود اعلام داشت: «هر مسلمانی که می‌تواند بجنگد، باید راهی جنگ شود.»
وی در سخنان خود همچنین حزب‌الله لبنان را خطاب قرار داد و گفت که خشم و نفرین خداوند متوجه تمامی کسانی خواهد شد که از بشار اسد حمایت می‌کنند. این شیخ سنی همچنین از پیروزی مردم سوریه در جنگ با "حسن نصرالشیطان" سخن گفت.
منظور القرضاوی حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان است که هفته‌ی گذشته، ضمن تأیید حضور گسترده‌ی نیروهای حزب‌الله در سوریه تصریح کرده بود که این گروه "تا پایان راه" خاک این کشور را ترک نخواهد کرد.
هت هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا
اعلام جهاد شیخ القرضاوی در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی از روند اوضاع در شهر استراتژیک قصیر در سوریه لحظه‌به‌لحظه تشدید می‌شود.
خبرگزاری آلمان روز یکشنبه (۲ ژوئن / ۱۲ خرداد) گزارش داد که کاترین اشتون، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بهت و انزجار خود را از ابعاد خشونت و خونریزی در قصیر ابراز داشته است.
وی در بیانیه‌ای که در بروکسل منتشر شد، طرف‌های درگیری را فراخواند که به سازمان‌های امدادرسانی امکان و فرصت ورود به این شهر را بدهند. به گفته‌ی اشتون، بسیاری از غیرنظامیان در وضعیتی وخیم به سر می‌برند و باید این امکان فراهم آید تا شهر را از زخمی‌شدگان و همچنین غیرنظامیان تخلیه کرد.
اشتون همچنین طرف‌های درگیری، به‌ویژه حکومت سوریه را فراخواند تا امنیت غیرنظامیان را تضمین کنند. به گفته‌ی وی عاملان جنایات مجازات خواهند شد.
هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر لزوم حل بحران از راه‌های سیاسی تأکید ورزید و تصریح کرد که اتحادیه اروپا در راه برگزاری موفق کنفرانس بین‌المللی سوریه از هیچگونه تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل نیز اظهار داشت، طرف‌های درگیری باید بدانند که انظار جهانیان دقیقا متوجه روند اوضاع است و کسانی که علیه غیرنظامیان به خشونت دست می‌زنند، پاسخگوی اعمال خود خواهند بود.
به گزارش خبرگزاری آلمان نیروهای ارتش سوریه و همچنین حزب‌الله لبنان حملات خود به مخالفان را در نزدیکی شهر قصیر تشدید کرده‌اند. 
سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز شنبه (اول ژوئن) جامعه بین‌الملل را فراخواند تا برای نجات جان مجروحان در این شهر وارد عمل شود.
بنابر اظهارات ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر و نیز والری آموس، هماهنگ‌کننده امدادرسانی در سازمان ملل متحد شمار مجروحانی که در قصیر در محاصره و نیازمند کمک فوری هستند، بر ۱۵۰۰ نفر بالغ می‌شود.
به گفته‌ی مسئولان سازمان مزبور، انسان‌هایی که در قصیر در محاصره به سر می‌برند، از هرگونه امکانات کمکی پزشکی محروم‌اند و وضعیت آنان فاجعه‌آمیز است. نیروهای شورشی می‌کوشند که زخمی‌شدگانی را که وضعیت آنان وخیم است، به لبنان برسانند، اما حملات نیروهای ارتش سوریه انجام این عملیات امدادرسانی را سخت دشوار کرده است.
ادامه مخالفت‌های روسیه
در این میان خبرگزاری رویترز روز یکشنبه (۲ ژوئن / ۱۲ خرداد) به نقل از محافل دیپلماتیک شورای امنیت گزارش داده است که روسیه از انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با درگیری ‌و خشونت در شهر قصیر جلوگیری کرده است.
چندین تن از دیپلمات‌ها در این ارتباط گفته‌اند که روسیه پیش‌نویس طرحی را که از سوی بریتانیا به شورای امنیت ارائه شده بود، رد کرده است. در متن این پیش‌نویس از نگرانی شدید از وضعیت قصیر و همچنین ساکنان غیرنظامی سخن به میان آمده بود.
به گفته‌ی محافل دیپلماتیک نماینده روسیه در سازمان ملل در مورد موضع کشورش تصریح کرده است، از آنجایی که شورای امنیت در زمان تسخیر قصیر توسط شورشیان بیانیه‌ای منتشر نکرد، حال نیز نیازی به انتشار بیانیه نیست.
این اقدام مسکو بار دیگر اختلاف نظر روسیه و کشورهای غربی را در برخورد با بحران سوریه نمایان می‌سازد؛ بحرانی که هر روز موجب مرگ و آوارگی انسان‌های بیشتری می‌شود. طبق آمار رسمی، شمار آوارگان سوری که با توجه به جنگ و خشونت ناگزیر به ترک وطنشان شده‌اند، از مرز ۶ / ۱ میلیون نفر فراتر رفته است.

0 comments:

Post a Comment