• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 11, 2013

فرد افشاکننده اطلاعات محرمانه دولت آمریکا ناپدید شد

Posted by UNITY4IRAN On 9:26 AM No comments

یورونیوز: ادوارد اسنودن، تکنسین سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، یک روز پس از این که مسئولیت افشاگری علیه دولت آمریکا را پذیرفت ناپدید شده است.
بنا به گزارشها مشخص نیست او پس از ترک محل اقامتش در هنگ کنگ به کجا رفته است.
آقای اسنودن 29 ساله گفته بود در پاسخ به ندای وجدانش اطلاعات محرمانه دولت آمریکا درباره جمع آوری اطلاعات شهروندان را افشا کرده بود.
جانین گیبسون، یکی از سردبیران روزنامه گاردین در آمریکا می گوید: «او در موقعیت دشواری قرار گرفته است. او گفته است که قصد دارد در کشوری مثل ایسلند که سابقه درخشانی در دفاع از آزادی بیان دارد پناهنده بشود. ممکن است او این گزینه را در نظر بگیرد. واضح است که ما اصلا دوست نداریم به او آسیبی برسد.»
هفته گذشته روزنامه بریتانیایی گاردین افشا کرد که «آژانس امنیت ملی» آمریکا به طور مخفیانه اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و فعالیتهای اینترنتی میلیونها نفر را جمع آوری می کرده است.
گزارشهای منتشر شده بعدی «آژانس امنیت ملی» آمریکا را متهم کردند که با دسترسی به سرورهای شرکتهای بزرگ اینترنتی مثل گوگل و فیس بوک، از شهروندان معمولی جاسوسی کرده است.
دولت آمریکا و این شرکتها چنین اتهامی را رد کرده اند.
در گزارش اولیه روزنامه گاردین دولت آمریکا متهم شده بود که به شرکت تلفنی ورایزون، دستور داده بود اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی از جمله شماره تلفن، زمان و مکان مکالمات میلیونها نفر از مشتریان خود را به آژانس اطلاعاتی کشور بدهد.
باراک اوباما روز جمعه از این برنامه دولت که موسوم به طرح «پریسم» است دفاع کرد و آن را در چهارچوب تصویب کنگره خواند.
در شرایطی که امکان دارد نظام قضایی آمریکا ادوارد اسنودن را به اتهام افشای اطلاعات سری محاکمه کند و به دنبال استرداد او باشد، کاربران اینترنت توانسته اند در حمایت از سی هزار امضا جمع آوری کنند. اعضای این کارزار اینترنتی از رئیس جمهوری آمریکا می خواهند که ادوارد اسنودن را که البته هنوز رسما متهم نشده است، عفو کند.

0 comments:

Post a Comment