• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 1, 2013

ادامه درگیری ها در شهرهای مختلف ترکیه

Posted by UNITY4IRAN On 10:10 AM No comments

یورونیوز: اعتراض ها به تخریب یک پارک در مرکز استانبول، حال به تظاهرات گسترده ای علیه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تبدیل شده است. برخی از تظاهرکنندگان خواستار استعفای وی هستند. از چند روز پيش، دهها نفر از معترضانی که از تخریب این پارک در میدان تقسیم استانبول خشمگین بودند، بازداشت شده و دهها نفر نیز مجروح شده اند.
پلیس ترکیه برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و خودروی آب پاش استفاده می کند. این مهمترین اعتراضات ضد دولت ترکیه در چند سال اخیر به حساب می آید.
یکی از معترضان می گوید: «ما در مقابل لشکر بزرگی از پلیس وحشت هستیم. همه جا بمبهای گاز اشک آور است.»
دیگری اضافه می کند: «تنها چیزی که ما می خواهیم این است که پارک تقسیم را به مردم پس بدهند اما همانطور که می بینید، این مسئله ابعاد بزرگتری پیدا کرده است.»
در آنکارا هم تظاهراتی در همبستگی با معترضان استانبول راه افتاد که باز هم با دخالت پلیس برای متفرق کردن معترضان به درگیری و خشونت کشیده شد. همچنین این اعتراض ها به شهرهای دیگری از جمله بادروم و ازمیر هم سرایت کرده است.
گفته می شود که چند نفر از مجروحان، صدمه جدی خورده اند. سازمان عفو بین الملل رفتار خشن پلیس ترکیه علیه معترضان را محکوم کرده است.
***
درگیری ها بین تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس ضدشورش ترکیه صبح روز شنبه در چندین شهر از جمله اینجا در استانبول از سر گرفته شد.
نیروهای پلیس با شلیک گاز اشک آور تظاهرکنندگان را متفرق می کنند. در چند روز اخیر دهها نفر از معترضان زخمی شده اند.
خبرنگار یورونیوز که خود از زخمی شدگان روز جمعه است، از استانبول گزارش می دهد: «اعتراض ها در این آخر هفته هم ادامه خواهد داشت. همه چیز با مخالفت ها با طرح بازسازی میدان تقسیم شروع شد اما بتدریج ماهیت تظاهرات تغییر کرده است. اکنون بسیاری از معترضان تنها علیه این طرح به خیابان نمی آیند، بلکه اکثر آنها به رفتار دولت که هرگز به نظر شهروندان توجه نمی کند، معترضند.
سازماندهی معترضان به کمک شبکه های اجتماعی اینترنتی صورت می گیرد. معترضان اغلب به گروههای خاصی وابسته نیستند بلکه بیشتر آنها از مردم عادی هستند. برای مثال بسیاری از تظاهرکنندگان از حمله به نیروهای پلیس یا به آشوبگران جلوگیری می کنند. یعنی بسیاری از معترضان آشوبگر نیستند. در واقع می توان از یک جنبش مردمی در استانبول صحبت کرد.»

0 comments:

Post a Comment