• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, June 13, 2013

پسر 15 ساله به اتهام کفرگویی توسط جهادگران سوریه اعدام شد

Posted by UNITY4IRAN On 3:56 PM No comments

شهرزادنیوز: ائتلاف ملی، گروه صلی سوری گفت، "هر اقدامی را که ارزش‌های مردم سوریه و پرنسیب‌های ارتش آزادی سوریه (شورشیان غالب) را نقض کند" محکوم می‌کند. این گروه هشدار داد هر کسی که مرتکب جنایات جنگی شود یا پیمان‌نامه‌های بین‌المللی را نقض کند "هر که باشد" محاکمه خواهد شد.
به گزارش رصدگران حقوق بشر در سوریه، "محمد قتا" در استان شمالی "آلپو" روی یکشنبه توسط گروه القاعده، دولت اسلامی عراق و سوریه، اعدام شد. به گفته این سازمان، او متهم به استفاده از نام محمد با لحنی توهین‌آمیز شده بود.
این گروه می‌گوید این پسر در دکه قهوه‌فروشی خود در آلپو ایستاده بود که به گفته شاهدان سه مرد مسلح سوار بر اتومبیلی سیاه رنگ از راه رسیدند و او را به زور با خود بردند. مادر قتا می‌گوید یکی از مردان ظاهرا از افراد محلی بود در حالی که دو نفر دیگر با لهجه خارجی حرف می‌زدند. این مردان روز یکشنبه قتا را به زور با خود بردند و روی بعد در حالی روی بدن پسر آثار شکنجه دیده می‌شد، وی را برگرداندند.
شورشیان سپس با تفنگ اتوماتیک جلوی جمعیتی که پدر و مادر قتا در میان‌شان بودند، به سر و گردن وی شلیک کردند. پیش از شلیک به وی، شورشیان اعلام کردند که توهین به نام محمد یک گناه است و کسانی که مرتکب چنین کاری شوند، به همین شکل مجازات خواهند شد.
بنا به گزارشات، شورشیان به این دلیل این پسر را مورد هدف قرار دادند که گفته بود به کسی قهوه نسیه نخواهد فروخت، "حتا اگر خود محمد زنده شود". به گفته الجزایر، استفاده از این عبارت – یا حداقل چیزی شبیه آن – در میان سوری‌ها متداول است.
رصدگران این اعدام را به عنوان اقدامی "جنایی و هدیه‌ای به رژیم پرزیدنت بشار اسد" محکوم کردند.
"ان‌هایی که پسر را اعدام کردند، سوریه‌ای نبودند."
وی افزود: "یکی از اعضای دولت اسلامی عراق و سوریه که با یک فعال رصدبان صحبت کرده است، گفته است که این پسر به خاطر کفرگویی مستحق مرگ بوده است."
روز دوشنبه، شبکه‌ای از شهروندان خبرنگار در آلپو یک مصاحبه ویدئویی با والدین پسر را منتشر کردند.
مادر پسر روسری سفید بر سر دارد و شیون‌کنان قتل پسرش را تعریف می‌کند.
او می‌گوید: "او را جلوی من کشتند... خدایا از آنان انتقام بگیر."
"پرسیدم چرا او را کشتید... ما (در جنگ داخلی سوریه) طرف هیچ کس نیستیم. ما فقط به فکر کار خودمان هستیم... چرا پسرم را کشتید؟ مگر تروریست بود؟"
مناطق وسیعی از استان آلپو به دست گروه‌های مختلف شورشی افتاده است که برخی اسلام‌گرا هستند که در مناطق تحت کنترل خود قوانین قضایی خود را به مورد اجرا گذاشته‌اند.
برخی از مجازات‌های تعیین شده توسط گروه‌های حقوق بشر و اپوزیسیون غالب مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

0 comments:

Post a Comment