• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 24, 2013

دوغ به جای عرق، ممنوعیت‌های جدید حزب حاکم ترکیه

Posted by UNITY4IRAN On 6:06 PM No comments

رادیو آلمان: دولت ترکیه می‌خواهد از این پس فروش شبانه نوشابه‌های الکلی در ترکیه را ممنوع کند. حتی تصویر بطری‌های مشروبات الکلی در فیلم‌ها باید به صورت محو نشان داده شوند. این تصمیم دست‌اندرکاران صنعت گردشگری ترکیه را نگران کرده است.
دولت ترکیه مقررات خرید و فروش مشروبات الکلی را سخت‌تر می‌کند. علاوه بر طرح ممنوع شدن تبلیغ برای مشروبات الکلی رسانه‌ها یا بر در و دیوار شهرها، حالا پیشنهادی به مجلس داده شده که بر اساس آن فروش مشروبات الکلی در ساعات ۲۲ تا ۶ صبح نیز ممنوع خواهد شد. بر شیشه‌های ودکا نیز باید مانند بسته‌های سیگار برچسب «برای سلامتی خطرناک» است را چسباند.
این قانون ماده الحاقی نیز دارد که به موجب آن در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی و یا در ویدیو‌های موسیقی تصویر شیشه مشروبات الکلی طوری محو نشان داده‌شوند که قابل تشخیص نباشند.
برخی نشریات آلمانی، از جمله «شوبیشز تاگه‌بلت» نوشته‌اند که رجب طیب ارودوغان می‌خواهد دوغ را جایگزین راکی کند که خیلی‌ از اروپایی‌ها آن را سمبل نوشابه الکلی ترکیه می‌دانند. 
اگر الکل خون هنگام رانندگی از ۵ / ۰ پرومیل بیشتر باشد، جریمه‌ای معادل شش تا یک سال ضبط گواهینامه دارد. میزان الکل مجاز موجود در خون رانندگان پیش‌تر دوبرابر بود. 
اسلامی کردن جامعه با چراغ خاموش 
دولت اسلام‌گرای ترکیه می‌گوید همه این قوانین برای جلوگیری از سوء تربیت جوانان و حمایت از آنان در مقابل مصرف الکل است. اما مخالفان می‌گوید این‌قوانین گام‌هایی به سوی اسلامیزه کردن جامعه هستند. به عقیده مخالفان، حکومت ترکیه می‌خواهد مردم را وادار کند که راه و رسم زندگی خود را بر قوانین اسلامی منطبق کنند.
حزب عدالت و توسعه این اتهام را رد می‌کند. مخالفان سکولار و لیبرال اردوغان در عین حال از «جاه‌طلبی» و تلاش او برای قبضه قدرت در دست خود نگران هستند. برخوردهای خشونت‌آمیز با روزنامه‌نگاران و کوشش برای تغییر قوانین و دادن اختیارات بی‌حد و حصر به رئیس‌جمهور، همراه با قوانینی نظیر آن‌چه  در بالا به آن اشاره شد،  نارضایتی بخش‌هایی از جامعه را برانگیخته است. 
مشروب و مسجد 
یکی دیگر از موارد این قانون ممنوعیت فروش الکل در نزدیکی مساجد است. بنا بر این طرح فروشندگان مشروبات الکلی نباید از فاصله ۱۰۰ متری به مساجد و یا مراکز آموزشی نزدیک‌‌تر شوند. البته از آن‌جا که در مرکز شهرهایی مانند استانبول صدها بار و رستوران وجود دارد که از مشتریان خود با نوشابه‌های الکلی هم پذیرایی می‌کنند، دولت وعده داده است که تغییری در وضع آن‌ها بوجود نخواهد آورد.
با این وجود دست‌اندرکاران صنعت گردشگری ترکیه با نگرانی وضع این گونه قوانین را دنبال می‌کنند. توریسم یکی از منابع عمده درآمد ترکیه است. سالانه نزدیک به ۳۰ میلیون توریست به ترکیه سفر می‌کنند. مشاغل بسیار در ترکیه وابسته به صعنت گردشگری است و حالا دست‌اندرکاران این صعنت می‌گویند که چنین قوانینی می‌تواند بخش قابل توجهی از توریست‌ها را از مسافرت به ترکیه منصرف کند.
از هنگام روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۰۲ مالیات بر مشروت افزایش یافته و تبلیغ برای نوشابه‌های الکلی در تلویزیون ممنوع شده است. حمایت مالی از مسابقات ورزشی نیز برای تولید‌کنندگان این نوشابه‌ها ممنوع شده است. به تازه‌گی برخی خطوط هوایی ترکیه نیز مشروب را از سرویس خود حذف کرده‌اند.

0 comments:

Post a Comment