• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, May 27, 2013

دادگاه کهریزک سیاسی است/ محمد کامرانی به دلیل قصور پزشکی جان سپرد

Posted by UNITY4IRAN On 3:27 PM No comments

به گزارش خبرنگار مهر، دادستان سابق تهران امروز با حضور در جمع خبرنگاران در تشریح پرونده کهریزک و اتفاقات آن اظهار داشت: از جهت حقوقی اگر من متهم به نظارت نکردن بر زندان ها باشم ترک فعل از مصادیق معاونت نیست.
در خصوص اتهام معاونت در گزارش خلاف واقع مربوط به آقای جوادی فر پدر این مرحوم دفاعیات مرا به صورت کامل گوش کردند و وقتی دیدند من در این ماجرا دخالتی نداشتم رضایت کامل خود را هم به صورت کتبی و هم به صورت شفاهی اعلام کردند. این رضایت در مورد مشارکت در بازداشت غیرقانونی و معاونت در گزارش خلاف واقع می باشد.
خبرنگاری پرسید در جلسه خصوصی شما با آقای جوادی فر چه گذشت که دادستان سابق تهران در پاسخ گفت: من بیشتر توضیحات را در جلسات دادگاه به پدر مرحوم جوادی فر ارائه دادم البته یک جلسه نیز با وی پسرش و چند نفر که همراه آن ها بودند داشتم که در این جلسه اسناد و مدارک را به آن ها دادم که با بررسی این اسناد متوجه شدم من دخالتی در این اتفاقات نداشتم. مرحوم جوادی فر در زمان دستگیری در جریان درگیری با معموران در خیابان انقلاب از ناحیه بینی مردمک چشم کتف و پا دچار مشکل اساسی شده و ابتدا به بیمارستان فیروزگر و لاله منتقل و پس از اقدامات درمانی بازداشت می شود. آنچه پزشکی قانونی به آن اشاره کرده است همین صدماتی است که در پرونده بالینی آن ها در بیمارستان به آن ها اشاره شده است. در کهریزک اتفاقی برای او رخ نداده بود.
مرتضوی در خصوص مرحوم روح الامینی نیز گفت: زمانی که آقای حیدری فر از روح الامینی می پرسد که چرا به تذکر های پلیس توجه نکردی در پاسخ می گوید: ماموران با باتوم چند ضربه به سرم زدند. مرحوم روح الامینی در محل بازجویی وکیل خواسته که به گفته دوستانش با آن مخالف شده و در پارکینگ پلیس امنیت کتک خورده است.
وی افزود: دوستان او گفته اند بخاطر این که از ناحیه پشت جوش های چرکی داشته مجبور بوده نشسته بخوابد و در کهریزک بقیه مراقب او بوده اند. پس مرحوم روح الامینی نیز در کهریزک کتک نخورده بود.
در خصوص مرگ مرحوم کامرانی نیز توضیح دادم که علت مرگ وی تب بالای 42 درجه بوده است. در کهریزک تعداد پذیرش خارج از ظرفیت رسمی بود که این موضوع باعث می شود از جهت غذا و فضای نگهداری محدودیت هایی بوجود بیاید که امیدواریم دیگر این اتفاقات در کشور رخ ندهد.
خبرنگاری پرسید اگر در این پرونده محکوم شوید به حکم مجازات خود اعتراض خواهید کرد که وی در جواب گفت: حتما به رای خود اعتراض خواهم کرد. من 10 سال است مدرس دانشگاه هستم اگر حکم منطبق با پرونده نباشد تا آخرین مرحله تجدید نظر خواهی به آن اعتراض خواهم کرد.
خبرنگار دیگری پرسید با خانواده مرحوم کامرانی نیز برای جلب رضایت جلسه ای داشته اید که مرتضوی در پاسخ گفت: با خانواده مرحوم کامرانی نیز ملاقات داشته ام و مدارک خود را به آن ها داده ام و بقیه ماجرا مربوط به وجدان آن ها می باشد.
وی ادامه داد: در آخرین جلسه دادگاه نیز دلایل عینی آوردم که این پرونده سیاسی است و در آن بحث قضایی وجود ندارد. به قاضی گفتم دلایل تفهیم اتهامات را بگویید زیرا در عنصر مادی جرم باید شرکت داشته باشم یعنی یا خودم قرار صادر کرده باشم یا قرار را امضا و مورد تایید قرار داده باشم. اما در این پرونده نه قراری را امضا کرده و نه تایید کرده ام. طبیعی است با اشرافی که به قانون دارم اگر خلاف عدل حکم کنند تا آخرین مرحله تجدید نظر خواهی اعتراض خواهم کرد.
وی ادامه داد: در جلسات دادگاه همه شهود به نفع شکات بودند و از افرادی که در اغتشاشات حضور داشته بازداشت شده و علیه قضات شکایت کرده بودند به دادگاه دعوت شده بود. معلوم است با این اوضاع اولیای دم اعلام کنند رضایت ما از دادگاه روندی صعودی داشته است اما رضایت مندی ما از دادگاه نزولی بوده است و نمی توانیم از این رسیدگی به رسیدگی عادلانه یاد کنیم.
این متهم کهریزک اعلام کرد: حتی در شکل قضیه نیز نمی توانیم یکی از اقوام خود را به دادگاه بیاوریم. اما شکات هرکسی را که بخواهند به دادگاه می آورند. در نظامی قضاوت صورت می گیرد که مولایمان امیر المومنین است. امام علی همیشه توصیه می کرد در نگاه به دو طرف پرونده تساوی رعایت شود. حال در این دادگاه به شکات اجازه داده می شود هرکسی را که می خواهند بیاورند ولی به ما اجازه همراهی یک نفر را هم نمی دهند.
وی ادامه داد: یک نفر هم از شهود و گواهان ما نیامده اند در حالی که شهود و گواهان ما از مسئولان قوه قضائیه ناجا و افراد معتبر بوده اند که حرفهایشان موثق بود.
خبرنگار دیگری پرسید: برادر مرحوم جوادی فر در مصاحبه ای اعلام کرده است به پدرش به خاطر شرایط جامعه رضایت داده است آیا این موضوع صحت دارد؟ که مرتضوی با رد این موضوع گفت: پدر مرحوم جوادی فر در شرحی که نوشتند اعلام کرده هفت جلسه توضیحات مرا شنیده و اغنا وجدانی پیدا کرده که من کوچک ترین نقشی در این اتفاقات نداشتم.
خبرنگار دیگری در خصوص عذرخواهی مرتضوی از خانواده مرحوم کامرانی پرسید که دادستان تهران در پاسخ گفت: در یکی از روزنامه ها مدیر مسئولین آن آمرین را با عین نوشته است به اظهار نظر در این خصوص پرداخته است. مطالب روزنامه ها مورد تایید ما نیست. در جلسه یازدهم دادگاه با توجه به این که 19 تیر دستور العملی شفاهی را اعلام کرده بودم که اگر دانشجویی در اغتشاشات دستگیر شده به کهریزک منتقل نشود اما به خاطر این که آقای حیدری فر این موضوع را مورد توجه قرار نداده بود به خاطر اقدام قاضی خود عذرخواهی کردم.
وی افزود: در خصوص مرحوم جوادی فر وی خود را دیپلم شغل آزاد معرفی کرده که با توجه به این موضوع ایرادی به آقای حیدری فر وارد نیست.  مرحوم روح الامینی نیز در برگه بازجویی شغلش را بیکار و تحصیلاتش را دیپلم اعلام کرده بود که اعزام وی به کهریزک ایراد قانونی نداشت اما مرحوم کامرانی خود را دیپلم معرفی و اعلام کرده بود برای کنکور می خواند من همان سال به آقای حیدری فر ایراد گرفتم که وقتی ما می گوییم دانشجویان به جای کهریزک به اوین ببرید دانش آموزان نیز مشمول همین دستور می شوند. حال به خاطر این اشتباه قاضیمان از خانواده کامرانی عذر خواهی کردیم.
وی افزود: آقای حیدری فر با توجه به گزارش ماموران پلیس و اتفاقات رخ داده قرار صادر کرده و تصمیم او درست بوده اما در مورد نوع بازداشت گاه اشتباه کرده بود.
خبرنگار مهر پرسید: اگر خود را بیگناه می دانید چرا در حال حاضر در جایگاه متهم قرار دارید که وی در پاسخ گفت: من اعتقاد دارم که این پرونده 100 درصد سیاسی است. دلایلم برای سیاسی بودن دادگاه را نیز در جلسه یازدهم مطرح کردم.
خبرنگار مهر پرسید: شما خود را مرد قانون معرفی می کنید در حالی که اعلام شده برخی موارد احضار شده اید اما به دادسرا نرفته اید در این باره چه توضیحی دارید که دادستان سابق تهران در ادامه گفت: احتمال داشته این احضار ها مصادف با جلساتی دیگر مانند دادگاه کهریزک بوده و من نتوانستم در آن روز حاضر شوم اما قطعا روز بعد و یا هفته بعد به آن جایی که مرا احضار کرده اند رفته ام حتی در پرونده ای مانند پالیزدار مرا دو با تلفنی احضار کردند که برای توضیحات نزد قاضی رفتم.
خبرنگاری پرسید: در پرونده فاضل لاریجانی نیز احضار شده بودید که مرتضوی در پاسخ گفت: من در آن پرونده بازداشت شدم حال احضار که چیزی نیست.

0 comments:

Post a Comment