• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, May 25, 2013

ویلیام هیگ: جهان به ایران پس از انتخابات چشم دوخته است

Posted by UNITY4IRAN On 10:50 AM No comments

رادیو فرانسه: ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا گفت که جهان به ایران پس از انتخابات و میزان جدیت آن در روند مذاکرات چشم دوخته است.
«ویلیام هیگ» وزیر امورخارجه بریتانیا که در سفر دوره‌ای خود به برخی کشورهای عربی خاورمیانه، اکنون در عمان به سر می‌برد، در گفت‌وگو با روزنامه عربی‌زبان «الشرق الاوسط» چاپ لندن، درباره انتخابات ایران سخن گفت.
وی درباره این که انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران چه میزان بر روند مذاکرات هسته‌ای این کشور تأثیر خواهد گذاشت، گفت: «تا انتخابات ایران زمانی باقی نمانده و تنها سه هفته دیگر انجام می‌شود. در هفته‌ها و ماه‌های پس از انتخابات، چشمهای جهانیان به ایران به طور خاص دوخته می‌شود تا بعد ببینیم که آیا بعد از این انتخابات، آیا ایرانی‌ها برای مذاکرات جدی آماده خواهند بود یا خیر؟»
وی اضافه کرد: «در مذاکرات اخیر، فضا از قبل بهتر بود. گرچه این مذاکرات از نظر محتوا ناکام بود. ایرانی‌ها در نظر ما و سایر کشورها در تعامل با مذاکرات جدی نبودند. این سوال بزرگی بعد از انتخابات خواهد بود که آیا به هر حال این شیوه آنها تغییری خواهد کرد؟ من معتقدم که طی سال آینده، جهان متوجه خواهد شد که آیا ایران در این مذاکرات جدی است یا خیر؟ و این اندکی زمان می‌برد.»
ویلیام هیگ در پاسخ به این که آیا این امر یک سال طول می‌کشد، گفت: «من نمی‌خواهم زمانبندی خاصی داشته باشم اما طی هفته‌ها و ماه‌های بعد از انتخابات این مسئله روشن می‌شود. بسیاری از ما معتقدیم که این امر یک امتحان بزرگ برای ایران برای مشخص شدن میزان جدیت آن در مذاکرات به شمار می‌رود.»
این اظهارات ویلیام هیگ، در حالی است که پیشتر جان کری، وزیر امور خارجۀ آمریکا، در سفرش به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی، رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در ایران را «فاقد شفافیت» دانسته و گفته بود که بعید است نامزدهای موجود معرف ارادۀ مردم ایران و یا تجسم ضرورت تغییر در این کشور باشند.

0 comments:

Post a Comment