• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, May 27, 2013

دستگیری کاربران توییتر و فیس‌بوک در بریتانیا به اتهام توهین به مسلمانان

Posted by UNITY4IRAN On 9:58 AM No comments

رادیو آلمان: در پی قتل یک سرباز در لندن٬ انتقاد از اسلام و مسلمانان این روزها در بریتانیا گسترش یافته٬ اما پلیس این کشور با دستگیر کردن سه کاربر شبکه‌های اجتماعی هشدار داده که اظهارات ضداسلامی پی‌آمدهای جدی دارد.
پس از قتل یک سرباز بریتانیایی در لندن به دست دو مهاجم اسلام‌گرا در هفته گذشته٬ احساسات ضد اسلامی در این کشور تقویت شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم به این حادثه تلخ واکنش‌های گسترده‌ای نشان داده‌اند.
حالا گزارش‌ها حاکی از آن است که پلیس لندن در روز یک‌شنبه (۵ خرداد٬ ۲۶ مه) برای کنترل فضای مجازی چند تن از کاربران توییتر و فیس‌بوک را دستگیر کرده است؛ کاربرانی که گفته می‌شود اظهارات نژادپرستانه و ضد اسلامی در صفحات شخصی خود منتشر کرده‌اند.

به گزارش دیلی میل٬ پلیس بریتانیا پس از دریافت "گزارش‌های مردمی" این افراد را در نیمه‌شب و با مراجعه به محل سکونت‌شان بازداشت کرده است. یکی از دستگیرشدگان٬ بنجامین فلترز ۲۲ ساله است که به "انتشار کامنت‌های مخرب" متهم شده است. او قرار است فردا در دادگاه حاضر شود و در برابر اتهامات از خود دفاع کند.

دو نفر دیگر که ۲۲ و ۲۳ ساله و ساکن شهر بریستول بوده‌اند هم به خاطر انتشار چند توییت دستگیر و پس از بازداشتی چند ساعته به قید وثیقه آزاد شدند. اتهام این افراد "بر هم زدن نظم عمومی" است.
 
اعتراض فعالان آزادی بیان به "بازداشت برای ابراز عقیده" 
پلیس بریتانیا به کاربران اینترنت در این کشور هشدار داده که باید مراقب رفتار خود در شبکه‌های اجتماعی باشند٬ چون در صورت "نفرت‌پراکنی و انتشار نظرات نژادپرستانه و توهین‌آمیز علیه مسلمانان" ممکن است "با پی‌آمدهای جدی مواجه شوند".
یکی از کارآگاهان پلیس بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی٬ اعلام کرده که برخی از کامنت‌ها و توییت‌های افرادی که دستگیر شده‌اند "مستقیما بر ضد بخشی از جامعه بوده" و چنین نظراتی "کاملا غیرقابل‌پذیرش‌اند و فقط آسیب‌های بیشتری به جامعه می‌رسانند".

بیش از ۲ /۵ میلیون مسلمان در بریتانیا زندگی می‌کنند و رهبران مذهبی در این کشور نسبت به افزایش چشمگیر رفتارهای موهن علیه مسلمانان در پی حادثه قتل سرباز ۲۵ ساله بریتانیایی ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها می‌گویند برخی از شهروندان بریتانیا در واکنش به این خشونت عریان، به رفتار خشونت‌آمیز و توهین‌آمیز علیه دیگر مسلمانان این کشور دست می‌زنند و به مساجد حمله می‌کنند.

با این همه٬ در چند ساعتی که از انتشار این خبر می‌گذرد بسیاری از شهروندان و فعالان طرفدار آزادی بیان در سراسر جهان واکنش‌های تندی به این اقدامات پلیس بریتانیا نشان داده‌اند. به اعتقاد آنها دستگیری این افراد به خاطر ابراز عقیده٬ نقض بارز حق آزادی بیان و آزادی اندیشه است و می‌تواند پی‌آمدهای ویرانگری برای جامعه بریتانیا و دیگر دموکراسی‌های بزرگ دنیا داشته باشد.

0 comments:

Post a Comment