• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, May 30, 2013

امیرعبداللهیان از «دعوت شفاهی» ایران به اجلاس ژنو خبر داد

Posted by UNITY4IRAN On 1:41 PM No comments

رادیو فرانسه: در حالی که فرانسه و آمریکا مخالفت خود را با حضور ایران در اجلاس ژنو اعلام کرده‌اند، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از «دعوت شفاهی از ایران» برای شرکت در اجلاس ژنو خبر داده است.
حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه نشست بین‌المللی سوریه در تهران درباره شرکت احتمالی این کشور در اجلاس ژنو گفت: «دعوت شفاهی از ایران به عمل آمده ولی دعوتنامه كتبی دریافت نكرده‌ایم.»
وی با بیان اینكه «پس از دریافت دعوتنامه كتبی درباره حضور در اجلاس ژنو تصمیم‌گیری خواهیم كرد»، اضافه کرد: «در مذاكرات دیپلماتیكی كه داشتیم اعلام كردیم با توجه به تمركز بر راهكار سیاسی در ژنو با نظر مثبت هر دعوتی را بررسی می كنیم.»
این در حالی است که "جنیفر پساکی" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دیروز چهارشنبه به خبرنگاران اعلام کرد ایالات متحده شک دارد که ایران بتواند در روند حل و فصل درگیری سوریه نقش سازنده ایفا کند اما تصمیم گیری در مورد شرکت تهران در کنفرانس بین المللی در خصوص مساله سوریه باید به طور جمعی انجام شود.
به گزارش ریانووستی گفت: «این تصمیم در جریان همکاری و پس از بحث میان آمریکا، روسیه، شرکای بین المللی ما و سازمان ملل متحد گرفته خواهد شد. این تصمیم فعلا گرفته نشده است.»
پیشتر وزارت امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرده بود که پاریس حضور ایران در این کنفرانس را رد می کند.
فیلیپ لایو سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفته بود که فرانسه نمی خواهد که جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی درباره سوریه که قرار است در ماه ژوئن در ژنو تشکیل گردد، حضور داشته باشد.
وی با اشاره به نقشی که ایران در منطقه دارد، گفت که فرانسه نمی تواند اجازه بدهد کشوری که یک تهدید عمده برای ثبات منطقه ای محسوب میشود در این کنفرانس بین المللی شرکت کند.
این در حالی است که سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که حضور جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در این کنفرانس ضرورت دارد.
اما معاون وزیر امورخارجه ایران درباره مذاكرات صورت گرفته با مدیركل خاورمیانه و شمال آفریقای وزیر خارجه فرانسه در تهران نیز گفت: «گفت و گوهای خیلی خوب و مثبتی را داشتیم و به جرات می توانم بگویم ۸۰ درصد دیدگاه های ما و فرانسه در خصوص راهكار سیاسی در سوریه مشترك است.»
وی ادامه داد: «این ملاقات فرصتی را به وجود آورد تا درباره تفاوت دیدگاه های دو طرف در قبال سوریه مذاكره كنیم و تصور می كنم در آینده نزدیك شاهد تغییر تدریجی در مواضع فرانسوی ها در مورد سوریه باشیم.»

0 comments:

Post a Comment