• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, May 27, 2013

رایزنی اتحادیه اروپا درباره ارسال تسلیحات برای مخالفان اسد

Posted by UNITY4IRAN On 12:10 PM No comments

رادیو آلمان: در حالی که ائتلاف ملی سوریه هنوز به سیاستی مشترک برای حضور در کنفرانس ژنو دست‌نیافته‌ است، وزیران خارجه کشورهای اروپایی در بروکسل روز دوشنبه (۲۷ مه) درباره ارسال اسلحه برای مخالفان اسد تصمیم می‌گیرند.
وزیران امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز دوشنبه (۶ خرداد/۲۷ مه) درباره لغو تحریم‌ها علیه سوریه و ارسال تسلیحات به مخالفان اسد رایزنی می‌کنند. فرانسه و بریتانیا خواهان کمک‌‌های تسلیحاتی به مخالفان حکومت سوریه هستند.
به گفته ناظران سیاسی اغلب کشورهای اروپایی همچنان مخالف ارسال سلاح به مخالفان دولت سوریه هستند. در صورتی که نشست وزیران خارجه اروپا در بروکسل به نتیجه نرسد، احتمال به تعویق افتادن این تصمیم بسیار زیاد است.
به هرحال کشورهای اروپایی برای یافتن راه‌حلی مشترک زمان فراوانی در اختیار ندارند. در روز جمعه آینده (۳۱ مه) مهلت تعیین شده برای تحریم‌ها علیه رژیم اسد به پایان خواهد رسید. در صورت عدم توافق بر سر ادامه تحریم‌های کنونی یا تشدید آن، به‌طور خودکار این تحریم‌ها به لحاظ قانونی فاقد ارزش خواهند بود.
تحریم‌های کنونی اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه شامل تحریم ارسال اسلحه به سوریه (این تحریم دربرگیرنده رژیم اسد و مخالفان وی به طور یکسان است)، جلوگیری از سفر مقامات حکومت دمشق به کشورهای اروپایی، تحریم‌های اقتصادی، مالی و نفتی است. 
سه موضع‌گیری متفاوت در اتحادیه اروپا 
مناقشه اصلی میان کشورهای اروپایی بر سر این پرسش است که آیا ارسال تسلیحات به مخالفان اسد، سبب بهبود یا وخامت اوضاع در این کشور خواهد شد؟ در حال حاضر سه موضع‌گیری متفاوت درکشورهای اروپایی به چشم می‌خورد.

نخست موضع بریتانیا و فرانسه است که به شدت خواهان ادامه تحریم رژیم اسد و ارسال سلاح به مخالفان وی هستند. این دو کشور ارسال سلاح را برای گروه‌های خاصی از مخالفان توصیه می‌کنند. پاریس و لندن تاکید می‌کنند که ایران و روسیه به هر حال با ارسال کمک‌های نظامی به رژیم اسد، تحریم کشورهای غربی را بی‌اثر ساخته‌اند و سبب برهم خوردن موازنه میان حکومت سوریه و اپوزیسیون شده‌اند. کشور ایتالیا گرچه هنوز مردد است، اما مخالفتی اصولی با پیشنهادهای این دو کشور ندارد.
سیاست دوم، مخالفان سرسخت ارسال اسلحه به مخالفان اسد را شامل می‌شود. اتریش، فنلاند، سوئد و جمهوری چک از این سیاست طرفداری می‌کنند. میشائیل اشپیندلگر، وزیر امورخارجه اتریش نه تنها مخالف لغو تحریم سلاح به سوریه است، بلکه تهدید کرده که در صورت ارسال کمک‌های نظامی به مخالفان، پاسداران صلح خود در بلندی‌های جولان را از منطقه خارج خواهد کرد. اتریش با ۳۸۰ سرباز کلاه آبی در ماموریت سازمان ملل در بلندی‌های جولان مشارکت دارد.
موضع سوم دربرگیرنده پیشنهاد آلمان است. آلمان و برخی کشورهای اروپایی با ارسال اسلحه به اپوزیسیون در سوریه مخالفتی ندارند، اما خواهان اتخاذ سیاست متحد از سوی کشورهای اروپایی در قبال بحران سوریه هستند.
گیدو وستروله، وزیر امورخارجه آلمان درباره وضعیت کنونی گفت: «ما به ارزیابی و تصمیم متفاوت شرکای خود در اتحادیه اروپا احترام می‌گذاریم، اما ما برای رویکردی مشترک در اتحادیه اروپا اهمیت زیادی قائل هستیم.»
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پی یافتن توافقی میان این سه موضع‌گیری متفاوت است. راه‌حل موقت در این زمینه می‌تواند به تعویق انداختن تصمیم‌گیری در ماه آینده، پس از برگزاری کنفرانس ژنو درباره بحران سوریه باشد. 
گسترش اعضای اپوزیسیون سوریه 
ائتلاف ملی سوریه نیز در نشست جاری خود در استانبول سرگرم بررسی پذیرش اعضای جدید به صفوف مخالفان است. قرار بود که دست‌کم بیست عضو جدید به این ائتلاف افزوده شوند، اما به گفته خالد صالح، سخنگوی ائتلاف ملی سوریه تا کنون تنها ۸ تن اجازه عضویت در این ائتلاف را یافته‌اند.
نشست مخالفان قرار است تا روز دوشنبه (۲۷ مه) ادامه یابد. یکی دیگر از موضوعات مهم در این نشست، اتخاذ موضعی روشن و متحد در قبال کنفرانس ژنو است. حکومت اسد از شرکت خود در این کنفرانس خبر داده است.
به نظر می‌رسد که نفوذ کشوهای ترکیه، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده در میان مخالفان، ائتلاف ملی سوریه را برای دست‌یابی به سیاستی واحد دچار مشکل و تفرقه کرده است.
نماینده ائتلاف ملی سوریه در فرانسه گفت: «تشتت آرا در صفوف مخالفان می‌تواند تاثیری منفی بر نشست وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در بروکسل داشته باشد.»
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از سرایت جنگ داخلی سوریه به کشورهای همسایه بویژه لبنان ابراز نگرانی کرد. حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان اخیراَ در سخنانی به حضور نظامی نیروهای حزب‌الله در سوریه اذعان و تاکید کرد که این گروه "تا پایان" در کنار رژیم اسد ایستاده است.
اتحادیه عرب نیز از گروه تندروی حزب‌الله خواست که از مداخله نظامی در بحران سوریه خودداری کند. نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب همزمان حمله موشکی به مناطق شیعه‌نشین بیروت را محکوم کرد.
نبیل العربی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به رهبران حزب‌الله لبنان از آنان خواست که در "کشتار مردم سوریه" مشارکت نکنند و در مورد سیاست‌های خود تجدیدنظر کنند.
آمریکا و روسیه می‌کوشند که با برپایی کنفرانسی در ژنو با حضور نیروهای درگیر راه‌حلی برای برون‌رفت از بحران سوریه بیابند.

0 comments:

Post a Comment