• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, May 21, 2013

گردباد اوکلاهما بیش از ۹۰ کشته بر جای گذاشت

Posted by UNITY4IRAN On 10:39 AM No comments

رادیو آلمان: گردباد روز دوشنبه در شهر اوکلاهما، مرکز ایالت جنوبی اوکلاهما تلفات و خسارات سنگینی بر جای گذاشته است. آخرین گزارش‌ها حاکی از کشته‌شدن دست‌کم ۹۰ نفر در این حادثه است.
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های پزشکی قانونی شهر اوکلاهما گزارش داده که بیش از ۹۱ نفر در اثر گردباد خسارت‌بار این شهر جان خود را از دست داده‌اند. بیش از ۲۳۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. پیش از این صحبت از ۵۱ نفر کشته بود.
رسانه‌های محلی به نقل از مقام‌های ایالتی می‌گویند احتمال دارد آمار تلفات افزایش یابد. در میان قربانیان بیش از ۲۰ کودک وجود دارد.

گردباد اوکلاهما بیش از ۳۲۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشت. بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا گردباد روز دوشنبه اوکلاهما، شدیدترین گردباد در این منطقه از سال ۱۹۹۹ بوده است.
این گردباد خانه‌های زیادی را تخریب کرده و برق مناطق وسیعی قطع شده است. گفته می‌شود بیش از ۳۰۰ خانه ویران شده است.
یکی از مدارس حاشیه شهر اوکلاهما با خاک یکسان شده. برخی از دانش‌آموزان این مدرسه توانسته‌‌اند خود را نجات دهند اما شمار زیادی از کودکان ناپدید شده‌اند.

علاوه بر اوکلاهما، گردباد به مناطقی در ایالت‌های کانزاس، تگزاس و ایوا نیز خسارت زده است.
برخی رسانه‌ها گردباد روز گذشته را شدیدترین توفان در تاریخ آمریکا توصیف کرده‌اند. گردبادها براساس شدت و قدرت تخریب بین F0 تا F5 درجه‌بندی می‌شوند. F0 ضعیف‌ترین و F5 ویرانگرترین آنهاست. شدت گردباد روز دوشنبه اوکلاهما F4 بوده است. این گردباد نواری در عرض ۴ کیلومتر و طول ۳۲ کیلومتر را به‌شدت تخریب و با خاک یکسان کرده است.
مدت زمان این گردباد در شهر "مور" که ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد، بیش از ۴۰ دقیقه طول کشید. پس از آن برق و آب و تلفن شهر به‌طور کامل از کار افتاد.
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تماس با فرماندار اوکلاهما قول حمایت از قربانیان در مناطق خسارت‌دیده را داده است.

0 comments:

Post a Comment