• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 31, 2013

رییس جمهور فرانسه خواستار برکناری اسد شد

Posted by UNITY4IRAN On 8:54 PM No comments

رادیو فرانسه: فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه، در مصاحبه ای تلویزیونی و رادیویی گفت که کنفرانس ژنو که به قصد ترغیب مذاکرات صلح در سوریه برگزار خواهد شد باید برکناری بشار اسد از قدرت را نیز تدارک ببیند.
رییس جمهور فرانسه تأکید کرد که مخالفان رژیم دمشق با باقی ماندن اسد در قدرت موافق نیستند؛ او هدف کنفرانس ژنو را تدارک دورۀ بعد از بشار اسد و همچنین دورۀ انتقالی در سوریه توصیف کرد.
بشار اسد موافقت اصولی خود را با شرکت نمایندگانش در کنفرانس ژنو اعلام کرده و افزوده است که هر گونه توافقی در این کنفرانس باید به رأی مردم سوریه گذاشته شود. همزمان "ائتلاف ملی سوریه" مرکب از احزاب مخالف رژیم دمشق، چهارشنبه گذشته اعلام کرد که تنها در صورتی در کنفرانس ژنو شرکت خواهد جست که تاریخی برای کناره گیری بشار اسد از قدرت تعیین بشود.
رییس جمهور فرانسه، در سخنان امروزش همچنین مخالفت خود را با شرکت جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ژنو اعلام کرد و افزود که حکومت ایران حامی و پشتیبان رژیم سوریه است و نمی تواند در کنفرانس حل بحران این کشور حضور یابد. فرانسوا اولاند سپس تأکید کرد که حضور ایران در این کنفرانس تنها به پیچیده شدن مسئله منجر خواهد شد.
وی، سپس گفت که در صورت شکست مذاکرات ژنو، فرانسه تحویل اسلحه به مخالفان بشار اسد را منتفی نمی داند هر چند او تحویل سلاح‌های روسی به رژیم دمشق را مورد انتقاد قرار داد.
فرانسوا اولاند گفت : «در زمانی که کنفرانس ژنو برای جستجوی راه حل سیاسی بحران سوریه تشکیل می شود، تحویل اسلحه از سوی روسیه به رژیم بشار اسد پذیرفتنی نیست، بی آنکه در این بین سلاحی در اختیار مخالفان اسد گذاشته شود».
فرانسوا اولاند اضافه نمود که در نتیجۀ اقدام‌های او اتحادیۀ اروپا تحریم ارسال اسلحه به مخالفان رژیم دمشق را بعضاً لغو کرده است.
رییس جمهور فرانسه، سپس یادآوری کرد که این کشور پیش از تحویل اسلحه به مخالفان بشار اسد اطمینان حاصل خواهد کرد که سلاح‌های ارسالی در اختیار نیروهای متخاصم قرار نخواهند گرفت. او گفت که فرانسه تنها در صورتی اسلحه در اختیار مخالفان بشار اسد خواهد گذاشت که اولاً مخالفان بشار اسد با یکدیگر متحد شوند و ثانیاً مسیر حل سیاسی بحران سوریه به شکست انجامیده باشد.
مخالفان رژیم دمشق که از سوی نیروهای بشار اسد و حزب الله لبنان در شهر القُصیر در محاصره قرار گرفته‌اند امروز بار دیگر خواستار کمک و پشتیبانی نظامی شدند.

0 comments:

Post a Comment