• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 31, 2013

روسیه هواپیماهای جنگی به سوریه تحویل می‌دهد

Posted by UNITY4IRAN On 12:21 PM No comments

رادیو آلمان: روسیه اعلام کرد که دست‌کم ۱۰ هواپیمای جنگی میگ ۲۹ به سوریه تحویل خواهد داد.
گفته می‌شود این اقدام مسکو واکنشی به لغو تحریم‌های تسلیحاتی اتحادیه اروپا است. از سوی دیگر سه شهروند کشورهای غربی توسط ارتش سوریه کشته شدند.
روسیه اعلام کرد که دست‌کم ۱۰ هواپیمای جنگی از نوع میگ ۲۹ به رژیم سوریه تحویل می‌دهد. سرگئی کوروتکوف، رئیس شرکت سازنده‌ی هواپیماهای میگ در روز جمعه (۳۱ مه/۱۰ خرداد) به خبرگزاری اینترفاکس گفت: «در حال حاضری هیئتی از سوریه در مسکو به سر می‌برد و سرگرم تنظیم جزئیات این قرارداد است.»
کارشناسان سیاسی این اقدام روسیه را "واکنشی مستقیم" به لغو تحریم‌های تسلیحاتی اتحادیه اروپا در قبال مخالفان اسد ارزیابی می‌کنند. به نظر کارشناسان مذاکرات برای یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه دچار رکود شده و حال همه‌ی امیدها به کنفرانس ژنو در اواسط ماه ژوئن است.
روسیه پیشتر از ارسال سامانه پدافند موشکی "اس ۳۰۰" به سوریه خبر داده بود. بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز در گفت‌وگویی دریافت این سامانه ضدموشکی را تایید کرده بود، اما روزنامه "ودوموستی" چاپ روسیه در روز جمعه (۳۱مه) این ادعای اسد را تکذیب کرد. به گفته این روزنامه حتی درباره ارسال نهایی این سامانه ضدموشکی به سوریه نیز هنوز "تردیدهایی" جدی وجود دارد. 
کشته شدن شهروندان کشورهای غربی توسط ارتش اسد 
منابع خبری روز جمعه (۳۱ مه/ ۱۰ خرداد) گزارش دادند که سه شهروند خارجی که هویت یکی از آنها تاکنون مشخص نشده توسط سربازان ارتش سوریه در این کشور به قتل رسیده‌اند.
مطابق گزارش منابع خبری نزدیک به دولت سوریه که از سوی نیروهای اپوزیسیون تایید شده، دو مرد و یک زن خارجی که در کنار مخالفان با نیروهای دولتی می‌جنگیدند در جریان درگیری‌های دو طرف در شرق شهر ادلب جان خود را از دست داده‌اند. 
تایید هویت زن آمریکایی 
پایگاه خبری "عاجل الاخباریه" روز پنجشنبه (۳۰ مه/ ۹ خرداد) به نقل از دولت سوریه گزارش داد، مطابق مدارک شناسایی کشته شدگان یکی از آنها نیکل مانسفیلد، زنی آمریکایی از ایالت میشیگان و دیگری علی المناصیفی شهروند بریتانیا بوده‌اند. هویت نفر سوم هنوز مشخص نشده است.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می‌گوید کشته شدن این افراد روز چهارشنبه اتفاق افتاده است. ارتش سوریه قربانیان را اعضای یک تیم تروریستی معرفی می‌کند که برای کمک به مخالفان مشغول شناسایی پایگاه‌های نظامی بوده‌اند.
به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، ظاهرا از این سه خارجی عکس‌ها و نقشه‌هایی از مراکز نظامی ارتش سوریه به دست آمده است. پلیس فدرال آمریکا هویت زن آمریکایی را تایید کرده است. 
شهروندان غربی در کنار مخالفان 
بستگان نیکل مانسفیلد به یک نشریه محلی در دیترویت گفته‌اند که او پنج سال پیش به خاطر ازدواج با یک مرد عرب‌تبار مسلمان شده، اما این زوج اندکی بعد از هم جدا شده‌اند.
تا کنون از جزییات چگونگی کشته شدن سه شهروند خارجی اطلاع دقیقی منتشر نشده است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، مشغول جمع‌آوری اطلاعات است و برای این کار از نمایندگی دیپلماتیک جمهوری چک در سوریه کمک می‌گیرد.
ایالات متحده از سال گذشته سفارت خود در دمشق را بسته و رابطه با سوریه را قطع کرده است. از آغاز جنگ داخلی سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱ صدها شهروند مسلمان آمریکا و اروپا برای یاری به مخالفان حکومت بشار اسد و نبرد با نیروهای دولتی وارد سوریه شده‌اند.
گفته می‌شود دست‌کم ۵۰ شهروند آلمان همراه با نیروهای "ارتش آزاد سوریه" علیه حکومت می‌جنگند. دولت سوریه مخالفان را تروریست و عامل کشورهای خارجی می‌خواند. 
تهدید دوباره اسرائیل توسط اسد 
بشار اسد شامگاه پنج‌شنبه در گفت‌وگو با تلویزیون "المنار" که به شبه‌نظامیان اسلامگرای حزب‌الله لبنان تعلق دارد مدعی شد که "یک جنگ جهانی علیه سوریه" در جریان است.
در این گفت‌وگوی تلویزیونی بشار اسد تهدید کرد که به حمله‌های احتمالی اسرائیل "واکنش شدید" نشان خواهد داد. ارتش اسرائیل ابتدای ماه مه حومه دمشق را هدف موشک قرار داد. این کشور می‌گوید هدفش جلوگیری از صدور جنگ‌افزار به حزب‌الله بوده است.
بشار اسد به تلویزیون المنار گفت: «ما قبلا نیز گفته‌ایم که هر حمله‌ی نظامی را با حمله‌ی مشابهی پاسخ خواهیم داد.». به رغم این تهدیدها سوریه تاکنون به عملیات نظامی اسرائیل پاسخی نداده است.
همزمان با تهدیدهای بشار اسد، وزیر انرژی اسرائیل، سیلوان شالوم در یک گفت‌وگوی رادیویی تاکید کرده که کشورش تمایلی به دامن زدن به تشنج در رابطه با سوریه را ندارد. او افزود که دولت اسرائیل ارسال جنگ‌افزارهای استراتژیک برای حزب‌الله را نمی‌پذیرد، در عین حال هدفش بحرانی کردن اوضاع مناطق مرزی نیست.

0 comments:

Post a Comment