• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 24, 2013

اولین حضور بین‌المللی رسول‌اف پس از محکومیت به زندان

Posted by UNITY4IRAN On 6:14 PM No comments

رادیو آلمان: محمد رسول‌اف، فیلم‌ساز ایرانی برای نمایش فیلم خود "دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند" روز جمعه در جشنواره کن حاضر شد. وی در سال ۸۹ محکوم به زندان شد و از آن زمان حتی برای نمایش آثارش نتوانست در جشنواره‌ای حضور یابد.
محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی محکوم به زندان، جمعه (۲۴ مه/ ۳ خرداد) برای اولین بار پس از صدور حکم خود در یک جشنواره بین‌المللی حاضر شد. رسول‌اف با فیلم اخیر خود، "دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند" در بخش "نوعی نگاه" جشنواره بین‌المللی کن فرانسه حضور دارد.
محمد رسول‌اف کارگردان ایرانی است که در سال ۸۹ به اتهام "اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام" محکوم به شش سال حبس تعزیری شده بود. در دادگاه تجدیدنظر این حکم به یک سال تغییر کرد. وی همچنین برای ۲۰ سال از کار منع شده است.
این سینماگر در سال ۲۰۱۱ با فیلم "به امید دیدار"، جایزه‌ی بهترین کارگردانی در بخش "نوعی نگاه" جشنواره کن را بدست آورد. همسر وی برای گرفتن این جایزه در محل جشنواره حاضر شد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، رسول‌اف درباره فیلم "دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند" گفته است که بخشی از این فیلم در ایران و بخشی از آن خارج از ایران ساخته شده است.
وی درباره حضور خود بعد از مدت‌ها در یک جشنواره بین‌المللی گفت که "احساسات متناقضی" در این باره دارد: «برخی از افرادی که در زمان ساخت فیلم من را همراهی کرده‌اند نتوانستند این‌جا حضور یابند.» وی گفت آن‌ها به خاطر شرایط ایران که همان‌طور که می‌دانید خاص است نتوانستند شرکت کنند.
به گزارش "ایندیپندنت" تیری فرمو، مدیر جشنواره فیلم کن‌، درباره حضور رسول‌اف گفت که جشنواره کن همواره تلاش داشته تا به فیلم‌سازان در شرایط سخت یاری رساند. از آن میان بوده‌اند فیلم‌سازانی که از فیلم‌سازی منع شده‌اند نظیر آن‌چه برای رسول‌اف اتفاق افتاده است.
فرمو افزود که نمایش این فیلم در کن "بهبودی" در رابطه دولت ایران با محمد رسول‌اف ایجاد نخواهد کرد. 
داستان اصلی فیلم که در ابتدا ذکر نشد 
فیلم جدید رسول‌اف بر اساس خلاصه داستان منتشر شده آن درباره فردی به نام کسرا است که نویسنده و از زندانیان سیاسی سابق بوده است. وی که تحت نظارت دایمی‌ست مخفیانه در حال نگارش خاطرات خود است.
خاطرات کسرا همگی مربوط به دوران زندان اوست اما تنها به همین جا ختم نمی‌شود. خاطرات او همچنین نمایشگر اتفاقات زندگی وی به عنوان یک روشنفکر در ایران است. او قصد دارد پس از انتشار نوشته‌های خود کشور را ترک کند که رژیم به این موضوع پی برده و در صدد نابود کردن دست‌نوشته‌ها برمی‌آید.
از آن‌جا که نمایش فیلم رسول‌اف در جشنواره کن همراه با آینده‌نگری‌های امنیتی بود، نام فیلم و خلاصه داستان آن ابتدا چیزی دیگر عنوان شده بود. در معرفی اولیه، درباره داستان فیلم نوشته شده بود که این فیلم درباره خسرو و مرتضی دو فردی‌ست که ماموریت دارند فردی دیگر را به قتل برسانند. قرار بود این قتل به شکل خودکشی جلوه داده شود. در آخرین لحظه، آن‌ها مجبور به تغییر برنامه خود شدند.

0 comments:

Post a Comment