• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, May 25, 2013

تهدیدات تروریستی در نمایش عمومی فینال لیگ قهرمانان اروپا

Posted by UNITY4IRAN On 4:45 PM No comments

رادیو آلمان: نیروهای امنیتی آلمان نسبت به عملیات تروریستی در برلین و شهرهای دیگر هشدار دادند.
به گفته‌ی آنها اسلام‌گرایان افراطی قصد دارند "در مکان‌های عمومی" بمب منفجر کنند. وزیر کشور آلمان تلاش می‌کند از ایجاد هراس جلوگیری کند.
روز جمعه (۲۵ مه / ۴ خرداد) برلین شاهد یکی از بزرگ‌ترین نمایش‌های عمومی فوتبال در اروپاست. به گزارش خبرگزاری‌ها صدها هزار نفر به پایتخت آلمان سفر کرده‌اند تا نظاره‌گر نمایش عمومی دیدار دورتموند و بایرن مونیخ در فینال جام لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه ومبلی لندن باشند.
این نمایش عمومی که در قلب برلین، در محوطه‌ای میان دو سمبل تاریخی شهر، "دروازه براندنبورگ" و "ستون پیروزی"، برگزار می‌شود بیشتر به یک جشن ملی می‌ماند: در خیابان معروف "هفده یونی"، در صدها چادر سفیدرنگ سوسیس آلمانی و آبجو و نوشابه‌های غیرالکی عرضه می‌شود، گروه‌های رپ و هیپ هاپ به هنرنمایی می‌پردازند و طرفداران دو تیم با لباس‌های قرمز (بایرن مونیخ) و زرد و سیاه (دورتموند) سرود و ترانه سر می‌دهند و از راه دور تیم محبوب خود را تشویق می‌کنند.

بروسیا دورتموند و بایرن مونیخ با شکست دادن دو غول فوتبال اسپانیا، رئال مادرید و بارسلونا، به فینال راه یافتند. این چهارمین بار است که دو تیم از یک کشور به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه می‌یابند. اسپانیایی‌ها در سال ۲۰۰۰، ایتالیایی‌ها در سال ۲۰۰۳ و انگلیسی‌ها در سال ۲۰۰۸ با دو تیم در فینال حضور داشتند.

دورتموند و بایرن مونیخ آخرین بار روز چهارم مه در چهارچوب مسابقات بوندس لیگا در برابر هم قرار گرفتند. این بازی با نتیجه‌ی مساوی یک بر یک به پایان رسید.
 
هشدار نیروهای امنیتی 
نمایش عمومی بازی‌های مهم فوتبال در شهرهای آلمان سابقه‌ای نسبتا طولانی دارد و تا کنون در صلح و آرامش برگزار شده‌ است. اما به گزارش اشپیگل آنلاین، اکنون بریورگ تسیرکه، رئیس پلیس جنایی فدرال آلمان در نشست وزیران داخله‌ی دولت‌های ایالتی آلمان هشدار داده است که طبق اطلاعاتی که نیروهای امنیتی آلمان کسب کرده‌اند، چند فرد اسلام‌گرای افراطی قصد دارند، "در مکان‌های عمومی" بمب منفجر کنند. برخی مقامات امنیتی احتمال می‌دهند که تروریست‌ها یکی از نمایش‌های عمومی، به‌ویژه نمایش عمومی در برلین را برای عملیات خونین خود در نظر گرفته باشند.
هانس پیتر فریدریش، وزیر کشور آلمان، در واکنش به گزارش اشپیگل آنلاین گفت که در حال حاضر شواهد موثقی دال بر عملیات تروریستی وجود ندارد. او تاکید نمود که نیروهای امنیتی قادرند، امنیت نمایش‌های عمومی را تامین کنند.

اشپیگل آنلاین به نقل از رئیس پلیس جنایی فدرال آلمان نوشت: «هشدار نسبت به بمب‌گذاری جدی است»، به همین دلیل نیروهای امنیتی و انتظامی کنترل نمایش‌های عمومی فوتبال را شدت بخشیده‌اند. هدف تشدید اقدامات امنیتی، جلوگیری از تکرار جنایتی مانند بوستون در شهرهای آلمان ذکر شده است.

روز ۱۵ آوریل (۲۶فروردین) در جریان مسابقه‌ی ماراتن در شهر بوستون بر اثر انفجار بمب سه نفر کشته و نزدیک به ۲۰۰ نفر زخمی شدند. طبق شواهد و اطلاعات موجود، دو برادر چچنی به نام تیمور لنگ سارنایف (۲۶ساله) و جوهر سارنایف (۱۹ساله) مسئول این عملیات تروریستی بوده‌اند. تیمور لنگ سارنایف در روز حادثه توسط نیروهای پلیس کشته شد. جوهر زخمی شده و گفته می‌شود که درباره فعالیت‌های خود و برادرش اعتراف کرده است.

0 comments:

Post a Comment