• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, May 27, 2013

افزایش صادرات سلاح‌های سبک آلمانی

Posted by UNITY4IRAN On 5:06 PM No comments

رادیو آلمان: تفنگ و مسلسل سبک آلمانی هیچگاه این همه طرفدار نداشته است.
بر پایه‌ی گزارش یک روزنامه‌ی آلمانی، ارزش صادرات این گونه سلاح‌ها در سال ۲۰۱۲ به ۷۶ میلیون یورو (نزدیک ۱۱۰ میلیون دلار) می‌رسد؛ یعنی حدود دو برابر سال پیش از آن.
درآمدی که کارخانه‌های تسلیحاتی آلمان در سال گذشته از راه صادرات سلاح‌های سبک کسب کرده‌اند، در ۱۵ سال گدشته بی‌سابقه بوده است.
به گزارش روزنامه‌ی آلمانی "زود دویچه"، ارزش صادرات این سلاح‌ها در سال ۲۰۱۲ دو برابر سال ۲۰۱۱  است. بر پایه‌ی همین گزارش دولت آلمان در سال گذشته مجوز صدور سلاح‌های سبک و قطعات آنها را تا ارزش بیش از ۱۷۶ میلیون یورو، صادر کرده است.
این در حالی است که بالاترین حجم صادرات این تسلیحات در سال ۲۰۰۹ میلادی ثبت شده بود، که حجم آن به ارزش بیش از ۷۰ میلیون یورو (بیش از صد میلیون دلار) بود.
به گزارش "زود دویچه تسایتونگ" معاملات سلاح‌های سبک پس از آن تا سال ۲۰۱۱  سیر نزولی به خود گرفت و در  سال ۲۰۱۱  حجم صادرات به حدود ۳۸ میلیون یورو (بیش از ۵۰ میلیون دلار) رسید.
در سال ۲۰۱۲ دولت فدرال آلملن با صدور سلاح‌های سبک به عربستان سعودی به ارزش ۶ / ۵ میلیون یورو موافقت کرد. حجم صادرات سلاح‌های سبک به این کشور بیش از نیمی از کل صادرات آلمان به خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام شده است. این در حالی است که حجم صادرات تسلیحاتی آلمان به عربستان سعودی پیش از این هم خبرساز شده بود. صادراتی به میزان حدود ۲۴ / ۱ میلیارد یورو که نسبت به سال ۲۰۱۱ رشدی بیش از ۹ برابر را نشان می‌دهد.
در گزارشی که "زوددویچه تسایتونگ" در ماه فوریه منتشر کرد، آمده بود: «بحرین، قطر، کویت، عمان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ میلادی مجموعاَ حدود ۴۲/ ۱ میلیارد یورو جنگ‌افزارهای مختلف از آلمان خریداری کرده‌اند.» 
"سلاح های کشتار جمعی قرن" 
بر پایه ی تعریفی که دولت آلمان و اتحادیه اروپا از "اسلحه سبک" دارند، تفنگ‌ها و تیربارهای خودکار و نیمه خودکار به عنوان اسلحه سبک رده‌بندی شده است. 
اما در سطح بین‌المللی درباره صادرات این گونه سلاح‌ها اختلاف نظر زیادی وجود دارد. طبق آمار، این گونه جنگ‌افزارهای "سبک" بیش از هر سلاح دیگری در جهان قربانی می‌گیرند. مشکل دیگر این است که این گونه سلاح‌ها در کشورهای در حال توسعه به آسانی در دسترس هستند، و از سوی دیگر از راه خرید و فروش غیرقانونی در مناطق بحران‌زده به وفور به کار گرفته می‌شوند.
یان فان آکن، یکی از نمایندگان بوندستاگ (پارلمان) آلمان به "زوددویچه تسایتونگ" می‌گوید: «این سلاح‌های سبک، سلاح‌های کشتار جمعی در قرن ۲۱ هستند.» به گفته‌ی این سیاستمدار از حزب سبزهای آلمان، این‌ها سلاح‌هایی هستند که با یک بار صادرات آنها، بدون کنترل از جنگی به جنگ دیگر دست به دست می‌شوند. یان فان آکن اضافه می‌کند: «در تمامی جنگ‌هایی که در حال حاضر جریان دارد، اسلحه سبک آلمانی دیده می‌شود. حتی در افغانستان هم پیکارچویان طالبان با اسلحه ساخت آلمان سربازان آلمانی را نشانه می‌روند.»
 
کاهش صدور مهمات اسلحه سبک 
بر پایه‌ی گزارش "زود دویچه تسایتونگ" وزارت اقتصاد آلمان اطلاعات مربوط به صدور سلاح‌های سبک را به دلیل تقاضای فراکسیون حزب چپ‌ها در مجلس آلمان منتشر کرده است. وزارت اقتصاد آلمان در این گزارش تاکید کرده است که مقررات و معیارهای سختی برای صدور مجوز صادرات سلاح‌های سبک به کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهایی که نه عضو اتحادیه ی اروپا و نه عضو ناتو هستند، وجود دارد.
بر پایه‌ی گزارش این روزنامه، این وزارتخانه اطلاعات دقیقی در مورد میزان کنونی صادرات سلاح‌های سبک منتشر نکرده است.

اما در مقایسه با سلاح‌های سبک، ارزش صادرات مهمات و تجهیزات این سلاح‌ها در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۱۱ کاهش چشمگیری داشته است و از ۶ / ۳۴ میلیون یورو به ۱۸ میلیون یورو رسیده است.

0 comments:

Post a Comment