• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, May 30, 2013

ایران به راه‌اندازی "شبکه تروریستی" در آمریکای جنوبی متهم شد

Posted by UNITY4IRAN On 10:05 AM No comments

رادیو آلمان: دادستانی که مسئول رسیدگی به پرونده انفجار مرکز یهودیان در آرژانتین است، جمهوری اسلامی را به ارسال مأموران مخفی به کشورهای آمریکای جنوبی متهم کرد. آرژانتین ایران را مسئول انفجار در مرکز یهودیان این کشور می‌داند.
آلبرتو نیسمان روز چهارشنبه (۲۹ مه / ۸ خرداد) مدعی وجود "سرنخ‌های روشنی" شد که نشان می‌دهند، مأموران امنیتی جمهوری اسلامی از جمله در برزیل، پاراگوئه، کلمبیا، شیلی و اروگوئه حضور فعال دارند. وی به خبرگزاری آلمان گفت که نتایج تحقیقات خود را در اختیار دستگاه قضایی کشورهای یادشده خواهد گذاشت.
نیسمان، دادستان ارشد آرژانتینی و مسئول رسیدگی به پرونده انفجار مرکز همیاری یهودیان بوئنوس آیرس (آمیا) است. او "شبکه" یادشده را از جمله مسئول بمب‌گذاری در "آمیا" و همچنین حمله تروریستی ناکام به فرودگاه جان اف کندی نیویورک در سال ۲۰۰۷ برشمرده است.
در سال ۱۹۹۲ بر اثر انفجار بمب در سفارت اسرائيل در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، ۲۹ نفر کشته و ۲۴۲ نفر زخمی شدند. دو سال بعد هم انفجاری در مرکز همیاری یهودیان بوئنوس آیرس ۸۵ کشته و حدود ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت.
مسئولان انتظامی و قضایی آرژانتین مدعی شدند که مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران در این بمب‌گذاری نقش داشته‌اند.
اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران، به همراه علی فلاحیان، وزیر اطلاعات، و علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه کابینه او، و محسن رضایی و احمد وحیدی، فرماندهان پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس (شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران)، از جمله افرادی بودند که نام‌شان در این پرونده به میان آمد.
وحيدی در خردادماه ۱۳۹۰ و در کسوت وزیر دفاع دولت محمود احمدی‌نژاد به بولیوی سفر کرد تا به دعوت همتای بوليويايی خود در جشن فارغ‌التحصيلی خلبانان ونزوئلا و بوليوی شرکت کند، اما در پی اعتراض دولت آرژانتين به بوليوی، پس از تنها چند ساعت مجبور به ترک این کشور شد.
آرژانتین تا کنون چندین بار از ایران خواسته است که متهمان ایرانی پرونده "آمیا" را به مقام‌های قضایی این کشور تحویل بدهد. جمهوری اسلامی همواره اتهام دست داشتن در این انفجار را رد کرده است.
آلبرتو نیسمان در حالی از فعالیت مأموران امنیتی ایران در آمریکای جنوبی سخن رانده که چندی پیش وزیران خارجه ایران و آرژانتین توافق‌نامه‌ای با هدف حل پرونده آرمیا امضا کردند. بر این اساس یکی از قضات پرونده انفجار "آمیا" به ایران سفر خواهد کرد تا احمد وحیدی و هفت ایرانی دیگر که حکم جلب آنها توسط پلیس بین‌الملل صادر شده، در تهران پاسخگوی سوالات او باشند.
توافق‌نامه یادشده با اعتراض شدید اسرائیل و یهودیان آرژانتین روبه‌رو شد. معاون وزیر امور خارجه اسرائیل امضای این توافق‌نامه را "دعوت از قاتل برای حل پرونده قتل" توصیف کرد. هم‌زمان سفیر آرژانتین در تل‌آویو برای ارائه توضیحات احضار شد.

0 comments:

Post a Comment