• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, May 25, 2013

نبردهای بی‌سابقه در قصیر سوریه

Posted by UNITY4IRAN On 4:33 PM No comments

رادیو آلمان: مخالفان رژیم اسد می‌گویند که حملات نیروهای دولتی برای تصرف قصیر شدتی بی‌سابقه پیدا کرده.
همزمان مخالفان شرط شرکت در کنفرانس بین‌المللی سوریه را قطعی‌شدن کناره‌گیری اسد به عنوان نتیجه این کنفرانس دانسته‌اند.
بنا بر داده‌های فعالان مخالف رژیم اسد نبردها پیرامون و درون شهر قصیر ابعاد بی‌سابقه‌ای پیدا کرده‌ است.
"مرکز نظارت بر حقوق بشر در سوریه" در لندن که به مخالفان رژیم اسد وابسته است می‌گوید که نبردهای جاری به لحاظ شدت در یک هفته‌ای که دولت برای بازپس‌گیری قصیر حمله را آغاز کرده بی‌سابقه است.

قصیر که در غرب کشور و در استان حمص واقع است، در نزدیکی مرز لبنان قرار دارد و بر سر راه دمشق به مناطق ساحلی این کشور در مدیترانه است، منطقه‌ای که از عمده مراکز سکونت علوی‌ها به شمار می‌رود.

نیروهای دولتی علاوه بر خود قصیر، شهر نزدیک به آن یعنی حمیدیه و نیز دو پایگاه هوایی در دبه و آرجون را زیر حملات موشکی خود گرفته‌اند.

قبلا اعلام شده بود که نیروهای حزب‌الله لبنان نیز به طور گسترده در کنار ارتش سوریه در شهر قصییر می‌جنگند. گفته می‌شود که ۱۷۰۰ نفر ازشبه‌نظامیان حزب‌الله در این درگیری‌ها شرکت دارند.
 
نیاز حزب‌الله به پیروزی در قصیر 
به ادعای مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان مایل است که قبل از سخنرانی‌اش در روز شنبه (۲۶ مه، ۶ خرداد) قصیر بیش از پیش از دست مخالفان رژیم سوریه خارج شده باشد تا آن را به عنوان پیروزی خود و رژیم متحدش در دمشق تبلیغ کند. سخنرانی نصرالله به مناسبت سیزدهمین سالگرد خروج نیروهای اسرائیلی از جنوب لبنان ایراد می‌شود.
مخالفان در سوریه در تظاهراتی در روز جمعه به دخالت حزب‌الله در نبردها اعتراض کردند. آنها با پلاکاردهایی که بر آن نوشته شده بود "حمص بیت‌المقدس نیست" این اعتراض را بیان کردند. یکی از شعارهای حزب‌الله "آزادسازی قدس" است.

یک افسر ارتش سوریه روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت که مخالفان مسلح در شمال قصیر به محاصره درآمده‌اند و راه فرار ندارند. به گفته وی «نبرد وارد فاز نهایی خود شده و تاکنون ۶۰۰ مخالف مسلح کشته شده‌اند.»

در همین حال، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن خواهان دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه شده است. وی که روز شنبه در امان و در همایش اقتصادی جهان با موضوع خاورمیانه و شمال آفریقا سخن می‌گفت افزایش شمار آوارگان سوری در کشورش را نگران‌کننده خواند و خواهان کمک‌های انسانی بیشتر از سوی جامعه جهانی شد. بنا بر داده‌های سازمان ملل تا کنون ۴۹۰هزار از شهروندان سوریه به اردن پناه برده‌اند. رقم غیررسمی بیشتر از این‌ها برآورد می‌شود. این شمار بالای پناهنده همین حالا هم به تنش‌هایی میان آنها و جمعیت ۴/ ۶ میلیونی اردن منجر شده است.

سازمان ملل تخمین زده است که تا پایان سال جاری میلادی رقم کل آوارگان سوری در کشورهای همسایه به یک میلیون و دویست هزار نفر برسد.
 
شرکت مشروط مخالفان در کنفرانس بین‌المللی 
اجلاس اپوزیسیون سوریه در استانبول برای رایزنی پیرامون شرکت یا عدم شرکت در کنفرانس بین‌المللی سوریه
تشکل عمده مخالفان رژیم اسد که در استانبول برای بحث و مشاوره در باره شرکت یا عدم شرکت در کنفرانس بین‌المللی سوریه تشکیل جلسه داده‌اند مجدداَ شرکتشان در این کنفرانس را مشروط به آن کرده‌اند که حاصل کار کنفرانس به کناررفتن اسد از قدرت قطعیت بدهد. برخی از چهره‌ها و نیروهای مخالف اصل شرکت در کنفرانس را منوط به اعلام اسد به کناره‌گیری از قدرت دانسته‌اند.
کنفرانس بین‌المللی سوریه که قرار است احتمالا در ماه ژوئن در ژنو برگزار شود حاصل توافق آمریکا و روسیه در اوایل ماه مه بر سر دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای سوریه است.

رژیم اسد و عمده‌ترین حامی آن یعنی روسیه هر گونه شرطی را برای شرکت در این کنفرانس رد می‌کنند. اسد اخیرا در مصاحبه با یک روزنامه آرژانتینی اعلام کرد که تا انتخابات سال ۲۰۱۴ در قدرت می‌ماند و برای این انتخابات نیز خود را نامزد خواهد کرد.

0 comments:

Post a Comment