• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, May 26, 2013

اعتراف مسئولان مالی ایران به ناتوانی در مهار تورم

Posted by UNITY4IRAN On 5:02 PM No comments

رادیو فرانسه: شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و دارایی و محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی ایران، در سخنانی جداگانه به ناتوانی خود در مهار تورم در ایران اعتراف کرده و افزوده‌اند که مهمترین علت افزایش تورم کاهش پنجاه درصدی، درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و گار و تحریم های بین المللی است.
شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و دارایی، در توضیح دلایل نوسانات شدید بهای ارز در سال گذشته که قیمت دلار را به 3500 تومان رساند گفته است که کاهش شدید درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های پتروشیمی علت اصلی افزایش و نوسانات شدید بهای ارز در ایران طی سال گذشته بوده است.
وزیر اقتصاد و دارایی، سپس اعتراف کرده است که کلیه اقدامات صورت گرفته برای مهار سقوط ارزش ریال در برابر دلار عملاً بی نتیجه بوده اند، زیرا کاهش پنجاه درصدی درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز و محصولات پتروشیمی و همچنین مشکلات ناشی از عدم امکان نقل و انتقال و تبدیل باقی ماندۀ منابع ارزی نقش بسیار سنگینی در افزایش بهای دلار در بازار داشته‌اند.
در اظهاراتی جداگانه محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، نیز به ناتوانی دستگاه های مالی و اقتصادی دولت در مهار تورم اعتراف کرده و گفته است: تورم 30.5 درصدی در پایان سال گذشته بسیار بالاست، اما بانک مرکزی برغم همۀ تلاش‌هایش نتوانست مانع از افزایش نرخ تورم شود.
رییس کل بانک مرکزی، در جای دیگری از سخنانش از جمله علل رشد تورم را فشار تقاضا و افزایش هزینه‌های تولید و تحریم‌ها دانست و گفت که بر اساس محاسبات بانک مرکزی انتظارهای تورمی در جامعه دست کم 14.5 درصد است.
محمود بهمنی، در سخنانش دو اعتراف دیگر نیز کرده است:  او بدهی‌های خارجی کشور در پایان سال 1391 را هفت میلیارد و دویست میلیون دلار ذکر کرده و افزوده است که حدود ده میلیارد دلار از منابع ارزی کشور صرف پرداخت بدهی‌های خارجی شده است.
رییس کل بانک مرکزی، همچنین اعتراف کرده است که سال گذشته ارز مرجع از محل منابع وزارت نفت و صندوق توسعۀ ملی تأمین شده است.

0 comments:

Post a Comment