• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, May 25, 2013

«ورود سعید جلیلی به انتخابات با ورود برخی افراد ارتباط داشت»

Posted by UNITY4IRAN On 5:11 PM No comments

رادیو آلمان: به گفته یک عضو ستاد جلیلی او در واکنش به نامزدی برخی افراد کاندیدا شده. تاکید جلیلی در اولین سخنرانی انتخاباتی‌اش بر استقرار "اسلام ناب و احیای نظام اسلامی" بود. همزمان تلاش سایر نامزدهای اصولگرا برای یارگیری ادامه دارد.
رشید قانعی از مسئولان ستاد انتخاباتی سعید جلیلی گفته است که  ورود جلیلی به عرصه انتخابات واکنشی به ورود "برخی افراد" به این عرصه صورت گرفته است. به گفته قانعی «آقای جلیلی از مدتها قبل قصد ورود به انتخابات را داشت اما با توجه به آرایش صحنه احساس تکلیف می‌کرد که وارد شود یا خیر... (ولی نهایتا) ورود ایشان به عرصه انتخابات با ورود برخی افراد صورت گرفت.»
با توجه به این که جلیلی نیز در آخرین ساعات قانونی برای  ثبت نام به وزارت کشور رفت این گمانه قوی وجود دارد که وی و حامیانش برای مقابله با هاشمی رفسنجانی وارد کارزار انتخاباتی شده‌اند.
با این همه، قانعی گفته است که به رغم رد صلاحیت برخی از نامزدها (هاشمی) جلیلی قصد کناره‌گیری ندارد. 
حمایت جبهه پایداری از جلیلی 
با کنار رفتن کامران باقری لنکرانی گمان می‌رفت که جبهه پایداری که لنکرانی نامزد اصلی آن بود از در حمایت از جلیلی درآید. گرچه تاکنون از سوی رهبر معنوی این جبهه، یعنی آیت‌الله مصباح یزدی موضعی در این رابطه گرفته نشده، ولی امیرحسین قاضی‌زاده، سخنگوی جبهه پایداری، روز شنبه به خبرگزاری فارس گفت که «جلیلی بهترین گزینه سکانداری قوه مجریه در ۸ سال آینده است».
علاوه بر رجانیوز که به جبهه پایداری نزدیک است، سایت‌هایی همچون مشرق‌نیوز و خبرگزاری فارس که به سپاه پاسداران نزدیکند نیز آشکار و پنهان سیاست حمایت از سعید جلیلی را در پیش گرفته‌اند.
با توجه به حمایت برخی از رسانه‌های نزدیک به دولت از رجایی این گمانه مطرح است که اگر حذف اسفندیار رحیم‌‌مشایی از گردونه انتخابات مورد تجدیدنظر قرار نگیرد، احتمالا تیم احمدی‌نژاد به سوی حمایت از جلیلی متمایل خواهد شد. از سوی گرچه احمدی‌نژاد گهگاه در ماه‌های اخیر به طور تلویحی گفته است که در مباحث مربوط به مذاکرات هسته‌ای مشاورت و مداخله چندان ندارد، ولی با این همه، مناسبات وی به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و سعید جلیلی، دبیر این شورا که رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران هم هست، با حاشیه‌های چندانی توام نبوده است. 
"احیای نظام اسلامی"، راهی که شاید به مقصد نرسد 
جلیلی در اولین سخنرانی انتخاباتی خود که روز جمعه در استادیوم شیرودی در جمع هواداران خود ایراد کرد، بر "گفتمان انقلابی اسلامی و گفتمان مقاومت" تاکید کرد و خواهان حاکمیت کامل "اسلام ناب" شد.
جلیلی با استناد به سخنان آیت‌الله خمینی خواهان خشکاندن ریشه صهیونیسم و نظام سرمایه‌داری و اشاعه نظام اسلامی در جهان شد.
جلیلی در بخشی از سخنان خود با حمله به مواضع کسانی که برقراری مناسبات با آمریکا را به سود ایران می‌دانند گفت: «ما به لطف خدا تصمیم داریم که نظام اسلامی را احیا کنیم و اگر نوکران آمریکا نمی‌پسندند و آن را قدرت‌طلبی و توسعه‌طلبی می‌دانند از آن باکی نداریم و از آن استقبال می‌کنیم.»
جلیلی البته تاکید کرد که شاید این راه به مقصد نرسد. او گفت: «مالک اشتر به مصر نرسید اما دعای حضرت علی که برای او سعادت و شهادت را طلب کرده بود، مستجاب شد.» 
اصول‌گراها در پی جلب حمایت 
در همین حال، سایر نامزدهای طیف اصولگرا نیز در حال تبلیغ و لابی‌گری و جلب حمایت بیشتر برای خود هستند.
در پی حمایت روز جمعه علی لاریجانی از محمدباقر قالیباف، روز شنبه مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی و عضو "شورای راهبردی" در مجلس که در حمایت از قالیباف تشکیل شده در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت: در حال حاضر استقبال خوبی از شورای راهبردی شده و اعضای این شورا از ۱۰۰ نفر هم تجاوز کرده‌است.
این در حالی است که یک نماینده دیگر مجلس که عضو جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است گفته است که احتمالا گزینه نهایی "جامعتین" علی‌اکبر ولایتی خواهد بود. به گفته احمد سالک « جامعتین هنوز به مصداق نرسیده اما رایزنی‌ها به سمت ولایتی در حال تقویت شدن است.»
تعدد نامزدهای اصول‌گرا البته با خشنودی همه این طیف‌ها روبرو نیست. حسین شریعتمداری چندی پیش گفت که «ممکن است که دوستان اصولگرا از این حرف من ناراحت شوند اما به نظر من یکی از اهداف دشمن در شرایط کنونی این است که خروجی‌های حضرت آقا (خامنه‌ای) را متعدد کند بزرگوارانی مثل آقای ولایتی، حداد، جلیلی و لنکرانی و ... همه حزب‌اللهی هستند اما باید توجه داشت که این تعدد کاندیداهای اصولگرا، رای‌ها را می‌شکند.»

0 comments:

Post a Comment