• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 24, 2013

دفاع اوباما از کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی

Posted by UNITY4IRAN On 10:56 AM No comments

رادیو فرانسه: باراک اوباما- رئیس جمهور آمریکا، با دفاع از استفاده این کشور از هواپیماهای بدون سرنشین، آن را اقدامی عادلانه خواند؛ وی همچنین تأکید کرد که این کار در واقع آخرین گزینه ایالات متحده در برخی کشورها برای دفاع است.
اوباما در عین حال اعلام کرد که قانونی و مؤثربودن این امر، به معنی اخلاقی و عادلانه بودن آن نخواهد بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما- رئیس جمهور آمریکا، دیروز پنج‌شنبه، در یک سخنرانی در دانشگاه ملی واشنگتن با دفاع از به کاربردن هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد)، آن را عادلانه و آخرین گزینه برای دفاع خواند.
وی در این سخنرانی که موضوع آن "مبارزه با تروریسم" بود در ادامه تأکید کرد که ایالات متحده اکنون در جنگ با سازمانی است که «اگر مقابل آن نایستیم، هم اکنون آماده است تا هرچه می‌تواند دست به کشتار شهروندان آمریکایی بزند..»
به گفته اوباما، حملات هواپیماهای بدون سرنشین با اطمینانی تقریبی از هدف قرار ندادن غیرنظامیان انجام می‌شود.
وی همچنین با تأکید بر قانونی بودن استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، آن را کم خطرتر از هواپیماهای جنگی دانست و در عین حال افزود که قانونی بودن این کار به معنی اخلاقی و عاقلانه بودن آن نخواهد بود.
سخنان روز گذشته باراک اوباما، در حالی است که اقدام آمریکا در به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین در کشورهایی که ایالات متحده حضور نظامی مستقیم ندارد تاکنون با اعتراضات بسیاری روبرو بوده است.
سازمان عفو بین‌الملل، در روزهای گذشته با اعتراض نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در جریان استفاده از این هواپیماها، این اقدام دولت آمریکا را غیرقانونی خواند.
رئیس جمهور ایالات متحده، اما با بیان اینکه «استفاده از هواپیماهای جنگی می‌تواند تلفات غیرنظامی بیشتری همراه داشته باشد». در ادامه تأکید کرد که در عین حال هیچ کلمه و قانونی آنچه را که برای بستگان برخی قربانیان بی گناه این حملات رخ داده توجیه نخواهد کرد.
اوباما همچنین وعده داد که دولت او نظارت بیشتری بر عملیات اینگونه هواپیماها در مناطق غیرنظامی برخی کشورها مانند افغانستان خواهد داشت.
از سویی همزمان با سخنرانی اوباما، کاخ سفید نیز دیروز دستور کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق غیرجنگی مانند پاکستان، سومالی و یمن را صادر کرده است. 
تأکید بر تعطیلی زندان گوانتانامو 
باراک اوباما همچنین در ادامه سخنرانی خود، خواستار تعطیلی زندان نظامی گوانتانامو شد.
گفتنی است بازداشتگاه گوانتانامو پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی به وسیله پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیجی به همین نام در سواحل مکزیک تأسیس شد تا افرادی که متهم به ارتباط با فعالیت‌های تروریستی در خارج از خاک آمریکا بودند، به این بازداشتگاه انتقال یابند.
اکنون 166 مظنون به دست داشتن در حملات تروریستی علیه منافع آمریکا در این زندان نگهداری می شوند.
اوباما در دوره نخست ریاست جمهوری خود، دستور بسته شدن این زندان تا سال 2010 را صادر کرده بود اما کنگره آمریکا با این موضوع مخالفت کرد.
وی در سخنرانی روز گذشته خود نیز بار دیگر از نمایندگان کنگره خواست مانع از تلاش او برای انتقال زندانیان گوانتانامو به زندان‌های فوق امنیتی در داخل خاک آمریکا نشوند و افزود: «هیچ کس تاکنون از زندان‌های فوق امنیتی و نظامی ایالات متحده نگریخته است.»
رئیس جمهور ایالات متحده تأکید کرد: «گوانتانامو در سراسر جهان به نماد آمریکایی تبدیل شده که قانون را تعلیق می‌کند.»
از سویی وی اعلام کرد که ممنوعیت مبادله زندانیان با یمن را لغو خواهد کرد؛ این درحالی است که پیش از این برخی جمهوری خواهان آمریکایی، با تبادل زندانیان گوانتانامو با یمن مخالفت کرده و دلیل آن را «غیرقابل اعتماد بودن یمن برای انتقال زندانیان تروریستی به این کشور» اعلام کرده بودند.

0 comments:

Post a Comment