• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, May 26, 2013

اعتراف حسن نصرالله به مداخله نیروهای حزب‌الله در سوریه

Posted by UNITY4IRAN On 12:15 PM No comments

رادیو آلمان: دبیرکل حزب‌الله لبنان برای نخستین بار در یک سخنرانی علنا به نقش فعال نیروهای حزب‌الله در سرکوب مخالفان سوری اعتراف کرد. او وعده داد که پیروزی حکومت بشار اسد بر مخالفان این کشور نزدیک است.
سیدحسن نصرالله٬ دبیرکل سازمان شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان٬ روز شنبه (۴ خرداد/۲۵ مه) در سخنانی کم‌سابقه از اعزام پیکارجویان حزب‌الله به سوریه برای حمایت از رژیم بشار اسد و مبارزه با مخالفان سوری در کنار ارتش سوریه دفاع کرد و گفت پیروزی آنها نزدیک است.
برخی کشورهای اروپایی در تلاش هستند سازمان حز‌ب‌الله لبنان را در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهند.
به گزارش خبرگزاری رویترز٬ سخنرانی تلویزیونی سیدحسن نصرالله در روز شنبه آشکارترین اعتراف او به مشارکت فعالانه نیروهای حزب‌الله در سرکوب مخالفان و مبارزان سوری است که از مدت‌ها پیش درگیر نبردی مستقیم با نیروهای بشار اسد شده‌اند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد که حمایت‌های سازمان تحت رهبری او از رژیم بشار اسد "تا ته خط" ادامه خواهد یافت.
سیدحسن نصرالله در این سخنرانی گفت: «ما همه مسئولیت‌ها را به عهده می‌گیریم؛ من همیشه به شما وعده پیروزی داده‌ام و این بار هم می‌گویم که پیروزی ما نزدیک است.» به اعتقاد او بحران سوریه «نبردی است علیه مخالفان افراط‌گرای حکومت سوریه که تحت حمایت آمریکا و اسرائیل قرار دارند.»
او رژیم بشار اسد را از "ارکان مقاومت" خواند و گفت «اگر سوریه به دست آمریکا و اسرائیل و تکفیری‌ها بیفتد٬ مردم منطقه دوره سیاهی را تجربه خواهند کرد. اگر ما برای مبارزه به آنجا (سوریه) نرویم٬ آنها به اینجا خواهند آمد. ما در برابر توطئه علیه سوریه دست‌بسته نمی‌ایستیم.»
سوریه از دیرباز واسطه انتقال تسلیحاتی بوده که جمهوری اسلامی ایران برای حزب‌الله لبنان ارسال می‌کند.
«خودکشی سیاسی و نظامی حزب‌الله» 
حمایت حزب‌الله از رژیم بشار اسد٬ در لبنان جنجال‌ها و مخالفت‌هایی برانگیخته است. لبنانی‌ها نگران‌اند که با اقدامات حزب‌الله٬ پای لبنان هم به بحران سوریه باز شود. سعد حریری٬ نخست‌وزیر سابق لبنان و رهبر جنبش "المستقبل" تصمیم حزب‌الله برای مداخله در بحران سوریه را یک "خودکشی سیاسی و نظامی" خوانده است.
هم‌زمان با سخنرانی آقای نصرالله٬ نیروهای امنیتی سوریه درگیر نبردی مهم بر سر تصرف شهر قصیر بودند؛ شهری که به گفته ناظران و کارشناسان بحران سوریه٬ در نزاع میان حکومت و مخالفان٬ اهمیتی استراتژیک دارد. قصیر در یک هفته گذشته صحنه نبردی جدی در سوریه بوده و بازپس‌گیری و کنترل آن برای حکومت سوریه اهمیتی حیاتی دارد.
حزب‌الله لبنان که از معدود متحدان ایران و سوریه در منطقه است٬ در هفته‌های اخیر بیشتر در بحران سوریه نقش‌آفرینی کرده و در جریان درگیری‌ها در شهر قصیر که در مجاورت مرز سوریه با لبنان قرار گرفته نقشی پررنگ‌تر ایفا کرده است. تا کنون ده‌ها تن از نیروهای حزب‌الله در درگیری‌های سوریه کشته شده‌اند و جنازه آنها در هفته‌های اخیر به لبنان بازگردانده شد.

جرج صبرا٬ رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوری٬ می‌گوید هزاران پیکارجوی مسلح از سوی ایران و حزب‌الله عازم شهر قصیر شده‌اند. به گفته او این افراد در نبردهای دمشق هم مداخله می‌کنند.
بنا بر آماری که مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه٬ مستقر در لندن منتشر کرده است٬ در جریان درگیری‌های روز شنبه در شهر قصیر٬ دست‌کم ۲۲ نفر کشته شده‌اند که ۱۸ نفر از آنها از جبهه مخالفان بوده‌اند. 
مخالفان سوری در تکاپوی اتحاد دوباره
مخالفان رژیم بشار اسد روز شنبه هم‌زمان با حملات سنگین نیروهای دولتی به شهر محاصره‌شده‌ی قصیر٬ مذاکرات خود برای اتحاد و همبستگی را در شهر استانبول از سر گرفتند.
به گزارش خبرگزاری رویترز٬ شکست این مذاکرات می‌تواند تلاش‌های آمریکا و روسیه برای برگزاری کنفرانس صلح میان مقامات حکومت سوریه و مخالفان این کشور در ژنو را هم بی‌ثمر سازد.
وزیران خارجه آمریکا و روسیه قرار است روز دوشنبه هفته جاری در پاریس دیدار کنند تا به تبیین و تشریح جزئیات کنفرانس «ژنو ۲» که قرار است اواخر ماه ژوئن برگزار شود٬ بپردازند. عربستان سعودی٬ از مهم‌ترین مخالفان سوریه در جهان عرب اعلام کرده که منتظر نتایج کنفرانس ژنو می‌ماند٬ اما تاکید کرده که کناره‌گیری اسد از قدرت باید در دستور کار این کنفرانس باشد.
از سوی دیگر٬ روسیه که از مهم‌ترین هم‌پیمانان و تامین‌کنندگان تسلیحات سوریه است٬ قصد دارد بر یافتن راه‌حلی برای آتش‌بس میان نیروهای رژیم بشار اسد و مخالفانش تمرکز کند٬ اگرچه می‌داند که میان این دو گروه اختلافات عمیقی وجود دارد.
بر اساس آمارهای اعلام‌شده٬ از زمان آغاز خیزش مردم سوریه در مارس ۲۰۱۱ تا امروز٬ بحران سیاسی در این کشور بیش از ۸۰ هزار قربانی گرفته است.

0 comments:

Post a Comment