• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, May 22, 2013

تلاش آلمان برای افزودن حزب‌الله به فهرست ترور اتحادیه اروپا

Posted by UNITY4IRAN On 6:28 PM No comments

رادیو آلمان: آلمان در تلاش برای افزودن نام حزب‌الله لبنان به فهرست سیاه اتحادیه اروپاست. گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، احتمال می‌دهد که رایزنی‌های اعضای این اتحادیه در خصوص این اقدام به سرعت به نتیجه برسد.
گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، روز چهارشنبه (۲۲ مه/اول خرداد) اظهار داشت که این کشور تلاش خود را می‌کند تا دست‌کم شاخه نظامی حزب‌الله لبنان به فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا افزوده شود.
آقای وستروله که در عمان به سر می‌برد‌، گفت: «این موضع آلمان بر پایه هر چه روشن‌تر شدن حقایق و پیشرفت‌هایی است که نهادهای قبرس در خصوص تحقیق و تفحص فعالیت‌های تروریستی در این کشور به آن دست یافته‌اند.»
وزیر امور خارجه آلمان افزود: «من پیش‌بینی می‌کنم که رایزنی‌های لازم در اتحادیه اروپا در خصوص این اقدام به سرعت به نتیجه برسند.»
اعضای اتحادیه اروپا تاکنون از بیم ایجاد بی‌ثباتی در لبنان و نیز کمبود شواهد در خصوص فعالیت‌های تروریستی حزب‌الله در اروپا، از افزودن نام این گروه به فهرست سیاه این اتحادیه‌ خودداری کرده‌اند. 
ترور در بلغارستان 
حزب‌الله که از سال ۱۹۹۲ شماری از کرسی‌های پارلمان لبنان را در اختیار دارد، متهم به دست داشتن در انفجار اتوبوس حامل گردشگران اسرائیلی در بلغارستان است.  در این حادثه که تابستان گذشته رخ داد، هفت تن از جمله عامل این حمله تروریستی کشته شدند.
در ماه مارس امسال دادگاهی در قبرس یکی از اعضای حزب‌الله را به اتهام زمینه‌سازی برای اجرای این حمله به ۴ سال زندان محکوم کرد. ایالات متحده آمریکا و اسرائیل از اتحادیه اروپا درخواست کرده‌اند تا نام حزب‌الله لبنان را به فهرست گروه‌های تروریستی این اتحادیه اضافه کند. شیمون پرز، رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز در ماه مارس در جریان دیداری از اروپا بار دیگر بر این درخواست تأکید کرد.
فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا در واکنش به حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، از سوی اعضای این اتحادیه تنظیم شد. دارایی‌های گروه‌ها، سازمان‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی ذکر شده در این فهرست در اتحادیه اروپا مسدود شده و هر گونه حمایت مالی از آن‌ها ممنوع است. 
مشارکت در جنگ داخلی سوریه 
حزب‌‌الله لبنان در جریان درگیری‌های داخلی سوریه نیروهای خود را برای حمایت از دولت بشار اسد و همراهی با ارتش سوریه در سرکوب مخالفان به آن کشور اعزام کرده است. سید حسن نصر‌الله، دبیرکل حزب‌الله ابتدای ماه مه امسال فعالیت مسلحانه نیروهای این گروه شبه‌نظامی شیعی در خاک سوریه را تأیید کرد.
به گفته مخالفان سوری حملات سنگین اخیر بر سر تصرف شهر استراتژیک قصیر، شدیدترین درگیری‌ها تا کنون با مشارکت حزب‌الله لبنان در سوریه بوده است. آن‌ها اعلام کرده‌اند که در این درگیری‌ها ۳۰ پیکارجوی حزب‌‌الله کشته شده‌اند.
اعضای گروه "دوستان سوریه" قرار است شامگاه امروز (چهارشنبه ۲۲ مه، اول خرداد) در شهر عمان، پایتخت اردن، بر سر راه‌های برون رفت از بحران کنونی در سوریه گفت‌وگو کنند.
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، پیش از شروع این نشست گفت که اعضای گروه "دوستان سوریه" نسبت به نفوذ رو به گسترش ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه نگران هستند.
آقای هیگ اضافه کرد که حمایت ایران و مشارکت شبه‌نظامیان حزب‌الله در جنگ داخلی سوریه نه تنها برای سوریه که برای منطقه نیز پیامدهای منفی خواهد داشت.

0 comments:

Post a Comment