• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, May 23, 2013

گروه دوستان سوریه: حزب‌الله و ایران از سوریه خارج شوند

Posted by UNITY4IRAN On 1:13 PM No comments

رادیو آلمان: گروه دوستان سوریه در اعلامیه‌ای از حزب‌الله لبنان و ایران خواست تا نیروهای خود را از سوریه خارج کنند. حزب‌الله لبنان خود می‌گوید ۷۵ نفر از نیروهایش در سوریه کشته شده‌اند.
گروه "دوستان سوریه"  روز پنج‌شنبه (۲۳ مه/ ۲ خرداد) با صدور اعلامیه‌ای خواستار آن شدند تا ایران و حزب‌الله لبنان "فورا" نیروهای خود را از خاک سوریه خارج کنند. در این اعلامیه حضور نظامی ایران و حزب‌الله در سوریه به عنوان "تهدیدی برای ثبات منطقه" خوانده شده است.
اعلامیه گروه دوستی سوریه پس از نشست روز گذشته این گروه در عمان پایتخت اردن صادر شد. یازده دیپلمات ارشد از کشورهای بریتانیا، مصر، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اردن، قطر، عربستان سعودی، ترکیه، امارات متحده عربی، و آمریکا که به "گروه دوستان سوریه" شهرت دارد در نشست روز چهارشنبه حاضر بودند.
این اعلامیه در حالی صادر می‌شود که حزب‌الله لبنان آمار کشته شدگان خود در سوریه را ۷۵ نفر اعلام کرد. این گروه شبه نظامی روز پنجشنبه اعلام کرد این تعداد در طول حضور نظامی حزب‌الله لبنان در سوریه که از چند ماه گذشته آغاز شده است جان خود را از دست داده‌اند.
 گروه دوستی سوریه در اعلامیه خود با اشاره به جنگ حزب‌الله لبنان دوشادوش نظامیان و شبه نظامیان طرفدار بشار اسد در شهر قصیر از ایران، حزب‌الله و دیگر هم‌پیمانان خارجی رژیم اسد خواسته است که از این کشور خارج شوند.
در اعلامیه گروه دوستان سوریه از "افزایش" حمایت از اپوزیسیون سوریه و "برداشتن گام‌های  ضروری" تا هنگام برگزاری کنفرانس آتی سوریه خبر داده شده است. این کنفرانس که به ابتکار روسیه و آمریکا قرار است در ماه ژوئن برگزار شود.
نشست ائتلاف ملی سوریه استانبول
در کنفرانس ژنو قرار است نمایندگان اپوزیسیون و دولت سوریه درباره امکان روی کار آمدن یک دولت گذار با یکدیگر به بحث نشینند. دولت سوریه تا کنون نمایندگان خود برای شرکت در این کنفرانس را مشخص کرده اما اپوزیسیون هنوز حتی از حضور خود مطمئن نیست.
ائتلاف ملی سوریه که تشکل اصلی اپوزیسیون این کشور محسوب می‌شود و از طرف بسیاری از دولت‌های خارجی به رسمیت شناخته شده است روز پنجشنبه (۲۳ مه/۲ خرداد) در نشستی در استانبول درباره حضور در کنفرانس ژنو تصمیم‌گیری می‌کنند.
در طول نشست سه روزه در استانبول قرار است این گروه همچنین درباره رئیس‌جمهور آتی نیز تصمیم‌گیری کنند. همچنین درباره سرنوشت دولت موقت و پذیرفتن اعضای جدید قرار است بحث شود.
یک عضو این گروه به خبرگزاری فرانسه گفت که اگر خواسته‌های اپوزوسیون در نشست ژنو۲ ، که به ابتکار روسیه و آمریکا برگزار خواهد شد، پاسخی نگیرد باید این نشست را نشست "لاوروف" نامید. اشاره وی به نام سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بود. روسیه یکی از متحدان اصلی رژیم اسد محسوب می‌شود.
محکومیت "پاکسازی قومی" در سوریه
گروه دوستان سوریه در اعلامیه خود همچنین از "پاکسازی قومی" توسط اسد در شهر بانیاس در ماه جاری میلادی خبر داده است. فعالان مخالف رژیم اسد می‌گویند که در دوم ماه مه نیروهای  بشار اسد حداقل ۱۰۰ سنی‌تبار شهر بانیاس را که در میان آن‌ها کودکان و زنان نیز بودند کشته و مثله کرده است.
با این‌همه گروه دوستان سوریه هشدار می‌دهد که افراطی‌گری در هر دو طرف در حال رشد است.
بر اساس آمار سازمان ملل متحد در جنگ داخلی دو ساله سوریه تاکنون بیش از ۸۰ هزار نفر کشته شده‌اند. اپوزیسیون آمار قربانیان را حداقل ۹۰ هزار نفر می‌داند.

0 comments:

Post a Comment