• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, May 23, 2013

صعود قیمت‌ها در بازار ارز ایران در پی اعلام صلاحیت نامزدها

Posted by UNITY4IRAN On 12:39 PM No comments

رادیو فردا: پایان هفته در بازار آزاد ارز تهران با افزایش نسبی قیمت‌ها همراه بود. روز پنج‌شنبه، دوم خرداد، بازار آزاد ارز تهران شاهد نوسان قیمت دلار در محدوده سه هزار و ۵۶۵ تومان بود، نوسانی در محدوده‌ای بالاتر از یک هفته قبل‌ که شماری از کارشناسان آن را به تحولات بازار سیاست و انتخابات مرتبط می‌دانند.
اوج افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ارز تهران در این هفته، مربوط به روز چهارشنبه و پس از اعلام اسامی احراز صلاحیت‌شدگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ بود.
با رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، قیمت دلار که در روزهای ابتدایی هفته تا روز سه‌شنبه در محدوده سه هزار و ۴۸۰ تومان در نوسان بود به یک‌باره به بیش از سه هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت تا یک بار دیگر در هفته‌های اخیر بازار ارز حرکت خود را تحت تأثیر اخبار بازار سیاست تنظیم کند.
در حالی که بازار آزاد ارز تهران در چهارراه استانبول در یک هفته گذشته با چشم دوختن به اخبار و شنیده‌های شورای نگهبان و وزارت کشور، نوسانات قیمت خود را تنظیم می‌کرد و شاهد افزایش نسبی قیمت‌ها بود، یک چهارراه آن طرف‌تر یعنی زیر پل حافظ، تالار شیشه‌ای سهام تهران تحت تأثیر خبرهای رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، کاهش ارزش سهام را شاهد بود.
شاخص کل بورس تهران در این هفته با دو درصد کاهش روبه‌رو شد، به‌ طوری که عدد این شاخص را به کانال ۴۲ هزار واحدی بازگرداند.
تأثیر انتخابات بر بازارهای پول و سرمایه در این هفته، رسانه‌ها را نیز به خود مشغول کرد تا با یک چشم به عوامل ساختاری بازار و با چشمی دیگر به عوامل خارجی، آینده قیمت‌ها را پیش‌بینی کنند.
نوسان «انتخاباتی» در بازار آزاد ارز
هفته‌نامه «تجارت فردا» چاپ تهران نیز در شماره اخیر خود با نوسانات قیمت دلار در هفته ثبت نام نامزدهای انتخاباتی را دنبال کرده تا پیوستگی بازار آزاد ارز و تحولات انتخاباتی را به اثبات برساند.
به نوشته این هفته‌نامه، بازار ارز پیش از آغاز ثبت‌نام‌ها، بازاری باثبات و کم‌نوسان توصیف شده که با نزدیک شدن به روزهای پایان ثبت‌نام‌ها حتی روندی رو به کاهش در پیش گرفته بود.
این هفته‌نامه بدون اشاره به حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در واپسین دقایق مهلت ثبت‌نام و تأثیر آن بر بازار، از آثار اتفاقات آخرین روز مهلت ثبت‌نام بر بازار ارز نوشت.
به نوشته این هفته‌نامه، کاهش ۱۰۰ تومانی هر دلار در بازار با نهایی شدن حضور «چهره‌های اصلی» مرتبط بود.
برخی از سایت‌های اطلاع‌رسانی نرخ ارز و طلا نیز در واپسین روز مهلت ثبت‌نام‌های انتخاباتی، از درج قیمت خودداری کرده و آن را رسماً به ثبت‌نام کردن یا نکردن اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات موکول کرده بودند.
شکل‌گیری این انتظارات و البته واکنش واقعی بازار آزاد ارز به حضور هاشمی رفسنجانی با تلویزیون جمهوری اسلامی همراه شد که در برنامه‌ای این ارتباط دادن‌های تحولات انتخاباتی به بازار ارز را نقد کرده و گفت اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، این گمانه پیش می‌آید که برخی نامزدهای انتخاباتی با مافیای بازار ارز در ارتباط هستند.
اگرچه چند روز پس از قطعی شدن ثبت نام هاشمی در انتخابات، بازار با کنترل هیجانات به تحلیل‌های واقعی خود پرداخت و قیمت‌ها به سطحی کمی پایین‌تر از قبل کاهش قیمت‌های انتخاباتی بازگشت، انکار این واقعیت که بازار ارز تحت تأثیر روانی حضور هاشمی در انتخابات نوساناتی را تجربه کرد غیرممکن است.
حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران، برای جو غالب بازار ارز و فعالان آن به معنای احتمال ثبات نسبی در سیاست داخلی و خارجی ایران بود، چرا که اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان سیاستمداری میانه‌رو با رویکرد ویژه به حوزه اقتصاد شناخته می‌شد و آمدن، بودن، نیامدن و حذف او برای فعالان بازار، نشانه‌ای از آینده سیاست و اقتصاد ایران بود.
بازار ارز، چشم‌انتظار سیاست
اگرچه رسانه‌های اصولگرا چندان تمایلی نداشتند بالا و پایین رفتن قیمت‌ها در بازارهای پول و سرمایه را با آمدن و رفتن نامزدها و اصولاً تحولات انتخاباتی ارتباط دهند، کمال سید علی، معاون ارزی پیشین بانک‌ مرکزی، در گفت‌وگو با تجارت فردا این پیوستگی را تایید کرده است.
به گفته معاون ارزی سابق بانک مرکزی، «هر قدر تحولات سیاسی روی شرایط اقتصادی اثرگذار باشد یا مهم‌تر از آن هر قدر فعالان بازار احساس کنند که تحولات روی وضعیت آینده تأثیر می‌گذارد، این واکنش‌ها هم محسوس‌تر خواهد بود.
کمال سید علی با اشاره به این که «شرط توقف نوسان قیمت‌ها، ثبات در شرایط موجود اقتصادی است» افزود: «در شرایط فعلی بازارها در یک حالت گوش به زنگ هستند تا از نوسان‌های احتمالی بعدی جا نمانند. به عبارت دیگر هر قدر شرایط باثبات‌تری در حافظه بازار وجود داشته باشد، آنها احتمال ثبات بیشتری را در آینده می‌دهند و اثرپذیری‌شان هم کمتر می‌شود.

0 comments:

Post a Comment