• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 31, 2013

مخالفت دولت لبنان با قراردادن حزب‌الله در لیست ترور اتحادیه اروپا

Posted by UNITY4IRAN On 8:58 PM No comments

رادیو آلمان: دولت لبنان از اتحادیه اروپا خواست، از افزودن نام حزب‌الله لبنان به فهرست ترور خودداری کند.
همزمان پارلمان لبنان تصمیم گرفت انتخابات پارلمانی را به مدت ۱۷ ماه به تعویق بیاندازد. علت این اقدام جنگ داخلی سوریه عنوان شد.
عدنان منصور، وزیر امور خارجه‌ی لبنان در مصاحبه با روزنامه‌ی السفیر، چاپ بیروت، از اتحادیه‌ی اروپا خواست حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار ندهد. او در این مصاحبه که روز جمعه (۳۱ مه / ۱۰ خرداد) منتشر شد، تاکید کرد: «حزب‌الله جزيی جداناشدنی از کل صحنه‌ی سیاسی لبنان است که هم در پارلمان و هم در دولت حضور دارد.» منصور وابسته به "جنبش امل" لبنان است که با حزب‌الله همکاری تنگاتنگ دارد. 
در روزهای اخیر زمزمه‌ی افزودن نام حزب‌الله لبنان به فهرست ترور اروپا بالا گرفته است. روز چهارشنبه (۲۲ مه/اول خرداد) گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان اظهار داشت که کشورش در این راستا تلاش می‌کند و امیدوار است که اتحادیه‌ اروپا دست‌کم شاخه‌ی نظامی حزب‌الله را به فهرست ترور بیافزاید. پیش‌تر دولت‌های بریتانیا و فرانسه در این زمینه اقدام کرده بودند. علت این امر تلاش‌های حزب‌الله برای انجام عملیات تروریستی در کشورهای گوناگون، از جمله بلغارستان و قبرس، و دخالت حزب‌الله در جنگ داخلی سوریه به نفع رژیم بعث عنوان شده است.
فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا در واکنش به عملبات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا تنظیم شد. دارایی‌های گروه‌ها، سازمان‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی ذکر شده در این فهرست در اتحادیه اروپا مسدود شده و هر گونه حمایت مالی از آن‌ها ممنوع است.
تمام سلام، نخست وزیر لبنان  در مصاحبه با روزنامه‌ی فرانسوی فیگارو گفت، تلاش می‌کند از سرایت جنگ داخلی سوریه به لبنان جلوگیری کند. او ضمن اشاره به این‌که مبارزه‌ی نیروهای حزب‌الله در کنار رژیم بعث سوریه کار درستی نیست، تاکید کرد: «ما باید با تمام قدرت وحدت ملی خود را حفظ کنیم.»
سلام گفت، نباید ناامید شویم و باید از دخالت بیشتر حزب‌الله در بحران سوریه جلوگیری نماییم.
اختلاف‌نظر در اتحادیه اروپا 
"جنبش" شیعی حزب‌الله از سه بخش تشکیل شده است: از یک حزب سیاسی که در پارلمان و دولت لبنان حضور دارد، از بینا‌دهای رفاهی و از یک شاخه‌ی نظامی که از جانب جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی می‌شود.
تعدادی از مخالفان اروپایی قراردادن نام حزب‌الله در فهرست ترور اتحادیه اروپا معتقدند که شاخه‌ی نظامی حزب‌الله را نمی‌توان جدا از بقیه‌ی بدنه‌ی این "جنبش" ارزیابی کرد. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگرانند که مبادا با این اقدام، تاثیرگذاری ناچیز برخی کشورهای غربی بر دولت لبنان به‌طور کامل قطع شود.
اتحادیه اروپا سه‌شنبه‌ی آینده (۴ ژوئن / ۱۴ خرداد) در باره‌ی روابط خود با حزب‌الله لنبان تصمیم خواهد گرفت. 
تعویق انتخابات پارلمانی 
پارلمان لبنان روز جمعه (۳۱ مه) تصمیم گرفت انتخابات پارلمانی این کشور را که قرار بود در ماه ژوئن برگزار شود به مدت ۱۷ ماه به تعویق بیاندازد.
خبرگزاری آلمان می‌نویسد که جنگ داخلی سوریه باعث بروز اختلاف بین احزاب حاضر در پارلمان لبنان شده است. به همین دلیل نمایندگان پارلمان نتوانستند در رابطه با قانون جدید انتخابات به توافق برسند.
نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان که وابسته به حزب‌الله است، گفت: «وضعیت فعلی امنیت در کشور باعث شده که نتوانیم در کمال آسایش انتخابات پارلمانی برقرار کنیم، به همین دلیل این انتخابات به تعویق می‌افتد.»
این تصمیم‌ باعث بروز تظاهراتی خودجوش در برابر پارلمان لبنان شد. خبرگزاری آلمان گزارش داد که معترضان با پرتاب گوجه‌فرنگی به نمایندگان، خشم خود را از به تعویق‌انداختن انتخابات پارلمانی به نمایش گذاشتند.

0 comments:

Post a Comment