• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, May 30, 2013

شورای حقوق بشر سازمان ملل حزب‌الله را به دلیل دخالت در سوریه محکوم کرد

Posted by UNITY4IRAN On 11:51 AM No comments

رادیو آلمان: شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور "نیروهای مسلح خارجی" در سوریه را محکوم کرد. ایالات متحده نیز از حزب‌الله خواست، نیروهای خود را از سوریه خارج کند.
همزمان در تهران کنفرانسی "برای حل بحران سوریه" برگزار شد.
از ۴۷ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل ۳۶ کشور به قطعنامه‌ای که از سوی ایالات متحده‌ی آمریکا، ترکیه و قطر تهیه شده بود رای مثبت دادند. رای هشت کشور ممتنع بود و تنها ونزوئلا با این قطعنامه مخالفت کرد.
در این قطعنامه ضمن محکومیت حضور نیروهای خارجی در جنگ داخلی سوریه تاکید شده است که چنین اقدامی ثبات کل منطقه را به‌خطر می‌اندازد.
نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه (۲۹ مه/۸ خرداد) با سخنرانی ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان گشایش یافت.
خانم پیلای در سخنان خود ضمن ابراز تاسف از حضور نیروهایی که برای جانبداری از دو طرف درگیر در سوریه وارد این کشور شده‌اند گفت، چنین اقدامی باعث شعله‌ورشدن آتش جنگ در منطقه می‌شود.
روز شنبه (۲۵ مه / ۴ خرداد) حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان که از سوی جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی می‌شود، از حضور نیروهای مسلح خود در سوریه دفاع کرد و گفت، حزب‌الله تا لحظه‌ی آخر در کنار رژیم بعث خواهد ماند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، تعداد رزمندگان حزب‌الله در سوریه افزایش یافته است. لوران فابیوس، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه در گزارش خود به پارلمان این کشور در پاریس اظهار داشت که حدود ۴هزار تن از نیروهای مسلح حزب‌الله در سوریه حضور دارند.
روز سه‌شنبه (۷ خرداد) ژنرال ادریس، رئیس ستاد فرماندهی ‌"ارتش آزاد سوریه" به حزب‌الله لبنان ۲۴ ساعت فرصت داد نیروهای خود را از سوریه خارج کند. در غیر این صورت، به گفته‌ی او، مخالفان رژیم بعث به مواضع حزب‌الله‌ در سوریه، لبنان "یا حتی جهنم" حمله خواهند کرد.
ژنرال ادریس در گفت‌وگوی تلفنی با شبکه‌ی "العربیه" با لحنی خشمگین با اشاره به کمک حزب‌الله به دولت سوریه اظهار داشت که سوریه قربانی "تهاجم ایران" شده است.
تقاضای محاکمه‌ی جنایتکاران جنگی
در قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل از نیروهای دولتی و مخالفان رژیم خواسته شده، بدون قید و شرط به درگیری‌های مسلحانه پایان دهند و از خشونت بپرهیزند. امضاکنندگان همچنین خواستار محاکمه‌ی عاملان و آمران جنایات جنگی شده‌اند. آنها به‌کار بردن موشک و سلاح سنگین از جانب نیروهای طرفدار رژیم علیه شهروندان عادی را نیز محکوم کرده‌اند. در این راستا به حمله‌های اخیر در قصیر اشاره شده است.
خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۲۹ مه / ۸ خرداد) به نقل از "مرکز نظارت بر حقوق بشر در سوریه" مستقر در لندن که به مخالفان رژیم اسد نزدیک است، نوشت که جنگنده‌های ارتش بخشی از قصیر را که در نزدیکی مرز لبنان واقع شده بمباران کرده‌اند.
این خبرگزاری ضمن اشاره به اینکه رزمندگان اهل تسنن لبنانی برای پیشتیبانی از مخالفان رژیم بعث وارد خاک سوریه شده‌اند، تاکید می‌کند که درگیری‌های مسلحانه‌ی قصیر بیش از پیش رنگ ‌و بوی مذهبی به خود می‌گیرد.
کنفرانس "بی‌تأثیر" تهران
همزمان با محکومیت دخالت حزب‌الله لبنان در جنگ داخلی سوریه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل، در تهران سمینار یک‌روزه‌ای "برای یافتن راه حل بحران سوریه" برگزار شد. در این کنفرانس نمایندگان ۴۰ کشور و سازمان‌های ملی و بین‌المللی شرکت کردند.
علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه‌ی ایران در پایان کنفرانس اعلام کرد که نتایج این گردهم‌آیی مثبت بوده است. به گفته‌ی او، تمامی شرکت‌کنندگان خواستار یک راه حل ملی برای بحران سوریه بوده‌اند و با هر گونه دخالت خارجی مخالفند.
جمهوری اسلامی از نیروهای مخالف رژیم بعث و کشورهای پشتیبان آنها دعوت نکرده بود. به همین دلیل ناظران سیاسی معتقدند که این کنفرانس هیچ‌گونه تاثیری بر بحران سیاسی سوریه نخواهد گذاشت.

0 comments:

Post a Comment