• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, May 28, 2013

انفجارهای مهیب در بغداد ده‌ها کشته و مجروح بر جا گذاشت

Posted by UNITY4IRAN On 12:56 PM No comments

رادیو آلمان: بغداد بار دیگر شاهد چندین انفجار مهیب در مناطق پرازدحام شیعه‌نشین بود. در انفجارهای روز دوشنبه (۲۷ مه) ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. بن‌بست سیاسی در عراق هر چه بیشتر گروه‌های سنی و شیعه را به اعمال خشونت‌آمیز سوق داده است.
در پی یک رشته انفجارها در بغداد ده‌ها نفر کشته و مجروح شدند. خبرگزاری‌های بین‌المللی آمار کشته‌شدگان را متفاوت ذکر کرده‌اند. بنا به گزارش خبرگزاری آلمان دست‌کم ۷۵ تن در انفجارهای روز دوشنبه (۶ خرداد/۲۷ مه) کشته و حدود ۲۰۰ تن نیز زخمی شده‌اند. خبرگزاری فرانسه شمار کشته‌شدگان را ۵۸ و مجروحان را ۱۸۷ نفر اعلام کرده است.
به گفته ماموران پلیس و امدادگران در نقاط مختلف بغداد بمب‌هایی منفجر شدند که در خودروها تعبیه شده بودند. اغلب این انفجارها در نزدیکی بازارهای پر رفت و آمد بوقوع پیوسته است.
بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه تنها در ماه مه امسال بیش از ۵۰۰ نفر در عراق بر اثر انفجارها و عملیات تروریستی کشته شده‌اند.
افزایش رویارویی خشونت‌آمیز میان سنی‌ها و شیعیان
اکثر انفجارهای روز دوشنبه در مناطق شیعه‌نشین بغداد رخ داده است. در پی این حملات تروریستی بسیاری از مغاز‌ه‌ها و فروشگاه‌ها کار خود را تعطیل کردند. گفته می‌شود که ساکنان محل از بیم انفجارهای تازه‌ به ندرت از خانه‌های خود بیرون می‌آیند.
جنگ قدرت میان شیعیان و سنی‌ها در عراق بار دیگر ابعادی هولناک به خود گرفته است. بسیاری از سنی‌مذهبان دولت شیعه‌ی نوری مالکی را قبول ندارند و مقامات حکومتی را به اعمال تبعیض متهم می‌کنند.
رویارویی سیاسی میان اقلیت سنی و اکثریت شیعه در عراق از ماه‌ها پیش آغاز شده و عملاَ با خروج بسیاری از وزیران سنی‌مذهب از کابینه مالکی اداره کشور را فلج کرده و عراق را به دورانی مشابه ترورها در زمان حضور سربازان آمریکایی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ بازگردانده است.
حمله خونین ارتش عراق به تظاهرکنندگان سنی‌مذهب در ۲۳ آوریل امسال خشونت‌ها را وارد دور جدیدی کرد. از سوی دیگر سنی‌ها بارها قربانی ترورهای گروه‌های تندرو شیعه بوده‌اند.
بسیاری از سنی‌ها ضمن انتقاد از قانون ضدتروریسم دولت بر این باورند که حکومت مرکزی با سوء‌استفاده از این قانون به تعقیب و بازداشت مخالفان سیاسی خود دست زده و می‌زند.
به گفته مقامات امنیتی عراق گروه‌های تندرو سنی که وابستگی‌هایی به شبکه تروریستی القاعده دارند، از بحران سیاسی موجود سوء‌استفاده می‌کنند.

0 comments:

Post a Comment