• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, May 25, 2013

معصومه ابتکار: هیچ نهادی مسئولیت ارسال پارازیت‌ها را برعهده نمی‌گیرد

Posted by UNITY4IRAN On 5:17 PM No comments

رادیو آلمان: معصومه ابتکار رئيس کمیته محیط‌ زیست شورای شهر تهران گفته ارسال پارازیت‌ها برای سلامتی شهروندان تهرانی نگران كننده است. به گفته او نه بخش دولتی، نه مدیریت شهری و نه مخابرات، مسئولیت ارسال پارازیت‌ها را برعهده نمی‌گیرند.
معصومه ابتکار رئيس کمیته محیط‌ زیست شورای شهر تهران مصوبه شورای شهر درباره "ممنوعیت ارسال پارازیت" را اقدامی علمی و نه سیاسی خوانده است.
به گزارش سایت "خبرآنلاین"، معصومه ابتکار گفته کمیته محیط‌ زیست شورای شهر تهران به این نتیجه رسید كه پارازيت‌ها در حال حاضر برای سلامتی شهروندان تهرانی نگران‌كننده است.
رئيس کمیته محیط‌ زیست شورای شهر تهران ادامه داده است: «متاسفانه مشخص نيست مسئوليت اين امواج با چه كسی است تا بتوان بابت آن از كسی سوال پرسيد و يا بر آن نظارت كرد. نه بخش دولتی حاضر به پذيرش اين مسئوليت است و نه مديريت شهری می‌‌تواند به آن ورود پيدا كند. متخصصان مخابراتی هم با وجود تاكيد بر استاندارد بودن دستگاه‌های مخابراتی از ارسال پارازيت‌های بی‌منشا ابراز نگرانی می‌كنند».
آن‌طور که معصومه ابتکار گفته امواج پارازیت‌ها بر سلامتی انسان و سلول‌های بدن تاثير می‌‌گذارند. او می‌گوید: «من به عنوان يک متخصص ايمونولوژی و محقق می‌‌گويم كه سر منشا بسياری از عوارض و بيماری‌های بدن می‌‌تواند اين امواج باشد».
معصومه ابتکار عضو شورای شهر تهران و رئیس سابق سازمان محیط زیست در دولت محمد خاتمی است. او در انتخابات شوراهای آینده خود را کاندیدا کرده بود اما در روزهای اخیر "صلاحیت" او برای شرکت در این انتخابات که قرار است هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود، رد شد.
پیش از این نیز برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اثرات زیان‌بار پارازیت‌ها روی سلامت شهروندان، سلب مسئولیت وزیر ارتباطات در این مورد از خود را "غیرقابل قبول" عنوان کردند.
احمد آريایی‌‌نژاد، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، شهریور ۱۳۹۱ با اشاره به "مشکل پارازیت‌ها" به خبرگزاری ایسنا گفت: «قطعا وزير ارتباطات در خصوص این موضوع با وزارتخانه خود توضيحاتی خواهد داشت. مشکل پارازیت‌ها بايد با اقدامات قانونی و علمی حل و رفع شود».
پیش‌تر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران،  با اشاره به نامشخص بودن منبع پارازیت‌های مخابراتی اعتراف کرده بود که این اقدام آثار و عواقب بسیار سو و متعددی دارد. به گفته وزیر مخابرات، ارسال پارازیت‌های مخابراتی ربطی به این وزارتخانه ندارد، زیرا "پارازیت‌های اخیر از سوی وزارت ارتباطات ایجاد نشده و منشا آن نیز مشخص نیست".
سپاه پاسداران مسئول نصب دکل‌های ارسال پارازیت
با وجود آن‌که مقامات حکومتی از منشا ارسال پارازیت‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، روح‌الله حسينيان، نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی، آذرماه ۱۳۸۸ به روزنامه "اعتماد" گفته بود که شورای امنیت ملی تصمیم به نصب دكل‌های ارسال پارازيت گرفته است و مسئولیت نصب دکل‌های ارسال پارازیت را به سپاه پاسداران سپرده است.
گفته می‌شود در هفته‌های اولیه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، سپاه پاسداران تجهیزات جدیدی برای ارسال پارازیت، اکثرا در مناطق شمال تهران، راه‌اندازی کرد.
بنا بر گزارش‌ها، در یکی از این موارد شرکت "صابرین" متعلق به سپاه پاسداران در منطقه دارآباد تهران و همچنین بالای برج میلاد تجهیزاتی را راه‌اندازی کرد تا با ارسال پارازیت رادیویی در سطح شهر مانع از دریافت برنامه‌های ماهواره‌ای در تهران شود.
با وجود این‌که جمهوری اسلامی ایران از امضاکنندگان پیمان ممنوعیت اختلال الکترونیک در پخش برنامه‌های رادیو- تلویزیونی است، اما در سال‌های اخیر و بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، ارسال پارازیت و اختلال فزاینده در روند گزارش‌دهی شبکه‌های ماهواره‌ای از سوی جمهوری اسلامی شدت گرفته است.

0 comments:

Post a Comment