• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 24, 2013

روسیه: حکومت سوریه حاضر به مذاکره است

Posted by UNITY4IRAN On 1:21 PM No comments

رادیو آلمان: روسیه خبر داده است که حکومت سوریه موافقت اصولی خود را برای شرکت در کنفرانس صلح در ژنو اعلام کرده است. این کنفرانس نتیجه توافق آمریکا و روسیه برای رسیدن به راه‌حلی قابل قبول برای طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه است.
خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر از موافقت اصولی سوریه برای حضور در کنفرانس ژنو داده است. کنفرانس صلح سوریه قرار است ماه ‌آینده برگزار شود و هدف آن رسیدن به یک دولت انتقالی است. حکومت سوریه گفته است که با شرکت در این کنفرانس می‌خواهد به راه‌حلی سیاسی دست ‌یابد.
تاکید سوریه بر «موافقت اصولی» هنوز تردیدهایی را باقی می‌گذارد که آیا نمایندگان اسد قطعا پای میز مذاکره با مخالفان خواهند نشست؟ و اگر بنشینند، بر سر چه اصولی توافق خواهند کرد؟ بویژه که تعیین نمایندگانی از اپوزیسیون برای شرکت در این نشست نیز دشواری دیگر بر سر راه مذاکرات است.
از این گذشته بشار اسد همواره تاکید کرده است که درباره رهبر سیاسی آتی سوریه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ تصمیم نهایی گرفته خواهد شد و تلاش‌های آمریکا و روسیه با هدف ترتیب دادن کنفرانسی جهانی برای حل مسالمت‌آمیز بحران در سوریه را "بی‌‌فایده" خوانده است.
موانع در مسیر صلح بسیارند و سدهایی که تلاش می‌شود در برابر جنگ کشیده شود، شکننده و ناچیز. ترکیه اعلام کرده که می‌خواهد در استان ختای، هم مرز با سوریه "دیوار امنیتی" بکشد.  به گفته حیاتی یازیچی، وزیر بازرگانی ترکیه این دیوار به دوربین و سیم خاردار مجهز می‌شود تا جلوی نفوذ سوری‌ها به خاک ترکیه را بگیرد.
اشاره او به حمله‌ای است که  روز ۱۱ مه به شهر مرزی ریحانلی شد و انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در مقابل شهرداری و ادراه پست آن‌جا ۵۱ کشته و ۱۴۰ نفر زخمی برجای گذاشت.
از سوی دیگر ترکیه از مخالفان مسلح بشار اسد حمایت می‌کند و نزدیک به ۴۰۰ هزار تن از سوری‌ها را در خاک خود پناه داده است.
ایجاد حوزه‌های امن
جنگ داخلی سوریه به فاجعه‌‌ای انسانی در این کشور تبدیل شده است. جنگی که منابع انسانی، ساختارهای شهری و آثار تاریخی این کشور را در سطحی وسیع نابود کرده است. ظرف دوسال نیم اخیر ۹۰ هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.
اتحادیه اروپا از جامعه جهانی خواسته است که کشورهای همسایه سوریه را برای پذیرفتن پناهندگان یاری رساند. ۵/ ۱ میلیون آواره سوری در شرایطی فلاکت‌بار در کشورهای همسایه، یعنی در لبنان، عراق، ترکیه و اردن بسر می‌برند. وضعیتی که می‌تواند کل منطقه را بی‌ثبات کند.
اتحادیه اروپا هم‌چنین خواهان ایجاد حوزه‌های امن در مرز ترکیه و سوریه و در خاک سوریه شده است. کریستالینا گئورگییوا، کمسیر کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا از جامعه جهانی خواسته است به تعهدات خود در قبال کمک به پناهندگان سوریه عمل کنند. او گفته است از۵/ ۱ میلیارد دلار وعده داده شده، تنها نیمی تا کنون پرداخت شده است.
پیامد سنگین ارسال سلاح به مخالفان
گروه موسوم به "دوستان سوریه" متشکل از یازده کشور غربی و عربی، به اسد هشدار داده‌اند که اگر راه را برای یک راه‌حل سیاسی هموار نکند، حمایت از اپوزیسیون سوریه را قوی‌تر خواهند کرد.
هم‌زمان سازمان کمک رسانی آکسفام به اتحادیه اروپا نسبت به کاهش سختگیری در دادن سلاح به مخالفان هشدار داده است. آنا مکدونالد، کارشناس کنترل سلاح این سازمان روز جمعه (۲۴ مه) تاکید کرد که ارسال سلاح به مخالفان حکومت سوریه پیامدهای سنگینی خواهد داشت.
به گفته او "هیچ راه‌حل ساده‌ای برای جلوگیری از خونریزی و جنگ وجود ندارد، اما ارسال سلاح نیز قطعا کمکی نخواهد کرد."

0 comments:

Post a Comment