• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, May 25, 2013

در ایران کره نایاب و مرغ و برنج گران شده است

Posted by UNITY4IRAN On 5:15 PM No comments

العربیه: روزنامه ''قانون'' در گزارشی عنوان کرده است که در ایران کره نایاب و مرغ و برنج، گران شده است.
در این گزارش آمده است در حالی که مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرده‌اند ذخیره سازی‌های مناسبی برای انواع کالاهای مورد نیاز صورت گرفته‌است و نگرانی از بابت کمبود مواد غذایی وجود ندارد، اما قیمت برخی اقلام مورد نیاز مانند مرغ، برنج، روغن، لبنیات و … در روزهای اخیر افزایش قابل توجهی را تجربه کرده‌اند.

براساس گزارش‌های رسیده بهای هرکیلوگرم مرغ در روزهای اخیر افزایشی قابل توجه را تجربه کرده‌است. مرغ با آغاز خیز افزایش قیمت در هرکیلوگرم به ۵۸۰۰ تومان و هر شانه تخم مرغ به ۷۶۰۰ تومان رسید.
برنج وارداتی ۵ تا ۶ هزار تومان
در حالی که میزان واردات برنج طی فروردین ماه نیز نسبت به فروردین سال گذشته افزایش داشته و در سال ۱۳۹۱ نیز حجم واردات برنج بیش از سال قبل از آن بوده‌است اما با این حال افزایش قابل توجه نرخ برنج وارداتی قابل توجه بوده‌است. در حالی که دو ماه قبل در آستانه نوروز در نمایشگاه عرضه مستقیم کالا، برنج خارجی به قیمت هرکیلو ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان عرضه می‌شد، قیمت هرکیلو برنج در حال حاضر افزایشی بیش از این رقم را تجربه کرده‌است. فروشندگان برنج واردات این کالا با ارز مبادلاتی را عامل افزایش قیمت می‌دانند‌.

خبر حذف ارز مرجع برای واردات برنج و سایر کالاهای اساسی، هفته‌های گذشته افزایش قیمت این کالاها را به دنبال داشت و سبب شد نرخ انواع برنج و روغن و … افزایش یابد.
نانی که در روغن نیست
در هفته‌های اخیر بهای هرکیلو روغن حدود ۴۰ درصد افزایش یافت و گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که برخی از عرضه‌کنندگان انتظار افزایش دوباره روغن در ایام پرمصرف سال را نیز دارند.

روغن یکی از اقلامی است که در ماه مبارک رمضان مصرف بیشتری نسبت به ماه‌های معمولی دارد. کمبود روغن در بازار هر چند برطرف شده‌است اما هنوز نوعی کمبود ذهنی در بازار مشاهده می‌شود و بسیاری انتظار آن را دارند که بازار روغن در روزهای آتی با اختلال مواجه شود‌. براساس این گزارش قیمت روغن‌های کم مصرف‌تر خوراکی نظیر روغن زیتون و روغن هسته‌انگور و … نیز در روزهای اخیر افزایشی قابل توجه را تجربه کرده‌است.
کره نایاب
همچنین با وجود افزایش قابل توجه نرخ لبنیات در بازار، تولیدکنندگان صنایع لبنی میزان افزایش قیمت را کافی نمی‌دانند و معتقدند که قیمت‌ها باید بیش از این رقم افزایش یابد. همچنین کمبود کره در بازار طی دو هفته اخیر نیز بسیار محسوس بود به‌طوری که برخی از اقدامات ویژه دولت برای ساماندهی این بازار سخن می‌گویند.

0 comments:

Post a Comment