• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 31, 2013

جلیلی تنش میان ایران و غرب را تشدید می کند

Posted by UNITY4IRAN On 1:46 PM No comments

امروز: جلیلی در اولین تجمع انتخاباتی خود در روز جمعه با تشویق هزاران جوان درحالی به روی صحنه رفت که پای مصنوعی اش، که نشان افتخاری از دوران انقلابی وی در جنگ و نبرد در سپاه پاسداران است، راه رفتنش را دشوار می کرد.
جوانانی که بعضی از آنها بسیار جوان بودند و روزهای جنگ را تجربه نکرده بودند از جلیلی به نام "شهید زنده" استقبال کردند. جوانان پرچمهایی از ارتشهای مقاومت، از سوریه، حزب الله لبنان، و بعضی گروه های فلسطینی به دست گرفته بودند و شعار "نه سازش نه تسلیم یار جلیلی هستیم" سر می دادند.
جلیلی، شناخته شده به عنوان مذاکره کننده مساله هسته ای ایران و تحت حمایت مستقیم رهبر کشور سید علی خامنه ای ظاهرا نفر اول رقابتها برای انتخابات ریاست جمهوری ایران در تاریخ ۱۴ جون است. جلیلی، ۴۷ ساله، که میگویند مدتهاست که برای گرفتن پستی برتر در نظام دست و پا می زند، افراطی ترین فرد پذیرفته شده در انتخابات پیش روست.
به نظر میرسد جلیلی در صورت گرفتن پست ریاست جمهوری ، با مخالفت با تنش زدایی صد در صدی و موضع عدم سازش با غرب بر سر هیچ موضوعی از جمله انرژی هسته ای و یا دخالت در مساله سوریه تنش های مابین ایران و غرب را تشدید کند.
رسول نفیسی، متخصص ایران شناس ساکن ویرجینیا می گوید که جلیلی "فاز دوم احمدی نژاد" است. او اعتقاد دارد که جلیلی بر سر انرژی هسته ای مذاکره نخواهد کرد، همانطور که قبلا زمانی که مسئول این مذاکرات بود این کار را نکرد.
یک تحلیل گر ساکن ایران که به علت ترس از عواقب این اظهار نظر درخواست کرد که نامش فاش نشود گفت "جلیلی دنباله روی بی چون و چرای خامنه ای است. در صورتی که انتخاب شود ایران از قبل هم منزوی تر می شود، چرا که او هیچ اهمیتی به روابط بین الملل یا اقتصاد یا هیچ چیز دیگری نمی دهد".
در هفته های اخیر ائتلافی از روحانیون محافظه کار و فرماندهان سپاه پاسداران در حمایت از جلیلی سخن گفته اند و شبکه ای از شبه نظامیان داوطلب، بسیج، ستادهای انتخاباتی جلیلی را سازماندهی می کنند. جلیلی در هفته های اخیر به وضوح در صدر اخبار خبرگزاری فارس، شبکه خبری منتسب به سپاه، و همچنین بسیاری دیگر از روزنامه های دولتی قرار گرفته است. در مقابل سایر کاندیداها در فعالیتهای ستادی خود به شدت محدود می شوند و در سخنرانی های تلوزیونی خود مورد حمله مجریان قرار می گیرند، درحالیکه جلیلی با ملاطفت زیاد و سوالهای ساده پذیرایی می شود.
امیر محبیان، تحلیل گر نزدیک به خامنه ای، با اطمینان می گوید که "جلیلی حداقل سی درصد آرا را از آن خود می کند. بقیه آرا بین سایر کاندیداها پخش می شود". و جلیلی به سادگی می تواند در دور دوم برنده انتخابات شود.
انتخابات ایران، بدون وجود نظرسنجی های بی طرفانه، و با احتمال بالای دستکاری در نتایج، به شدت غیر قابل پیش بینی است. در سال ۲۰۰۵ احمدی نژاد از ناکجا آباد به دفتر ریاست جمهوری رسید و در سال ۲۰۰۹ با وجود حضور خیابانی مردم در اعتراض به آنچه تقلب در انتخابات می خواندند و در برابر میرحسین موسوی که کاندیدای محبوب مردم بود به دفتر ریاست جمهوری بازگشت.
آقای محبیان در یکی از مقالات اخیر گفت هرچند که عدم تجربه کافی جلیلی در سیاست داخلی ممکن است اورا کمی پرت از مرحله نشان دهد، اما حمایت نیروی حاکم بر کشور در شرایط فعلی می تواند فضایی ایجاد کند که اورا تبدیل به یک رهبر کند.
در حالیکه آیت الله خامنه ای در ظاهر بی طرف است، اما صحبتهای جلیلی یادآور جهان بینی خامنه ای در ارائه تصویری از ایران در یک نبرد چند وجهی با غرب است. خامنه ای در یک سخنرانی در مدرسه ارتش در روز دوشنبه گفت "بهترین رئیس جمهور کسی است که با قدرت در برابر دشمن بایستد و جمهوری اسلامی را به یک مثال برای همه مردم مظلوم جهان تبدیل کند".
ایران تحت فشار تحریم ها در شرایط بسیار بد اقتصادی به سر می برد و ارزش پول همچنان در حال کاهش است. اما جلیلی در یک سخنرانی تلوزیونی گفت ایران باید وابستگی خود را به نفت کم کند و "اقتصاد مقاومتی به منظور خنثی کردن توطئه دشمنان" پایه گذاری کند. چنین نظراتی اقتصاد را گیج کرده است. خوش چهره [کارشناس اقتصادی] در این ارتباط گفت "آنچه او راجع به اقتصاد مقاومتی می گوید هیچ معنایی ندارد. اگر این دیدگاه نظر به نقطه ضعف های اقتصاد داشته باشد خوب است. اما نگرانی ما این است که جلیلی هیچ دانش و علمی در این زمینه ندارد".
جلیلی هدف ایران و هم پیمانانش را ریشه کن کردن کپیتالیسم، صهیونیسم و کمونیسم و همچنین اشاعه اسلام راستین به سراسر جهان معرفی کرد.
او هیچ اشاره ای به تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای ایران - که ایران اصرار دارد صلح آمیز است و غرب آن را نمی پذیرد - و احتمال افزایش این فشارها در صورت ناسازگاری تهران نکرد. صحبتی هم از احتمال مداخله بیشتر در جنگ داخلی سوریه نکرد، که حزب الله زیر نظر ایران، اخیرا به حمایت از دولت سوریه برخاسته است.
اگر هم حامیان جلیلی نگرانی هایی از بابت تاثیر این سیاست ها بر اقتصاد ایران داشته باشند آن را درون خودشان نگه می دارند. امیر قرقچی، ۲۵ ساله، دانشجوی مهندسی الکترونیک در قم می گوید "ما در حال یک جنگ عقیدتی هستیم. چه کسی به اقتصاد اهمیت می دهد؟"
برای چندین دهه متوالی، ریاست جمهوری مرکز قدرتی در مقابل رهبر و عناصر محافظه کار دولت بوده است. با احتمال انتخاب جلیلی و حذف رقیب های جدی او، طرفین سر دیگر این طیف سیاسی، بیشتر از همیشه خطر برهم خوردن تعادل بین نیروهای مختلف را احساس می کنند.
آقای نفیسی معتقد است که درگیری بین نیروهای اقتدارگرا و جمهوری طلب درون حاکمیت از روز اول وجود داشته است.

0 comments:

Post a Comment