• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, May 31, 2013

تظاهرات در برابر سفارت ایران در کابل

Posted by UNITY4IRAN On 12:59 PM No comments

رادیو فرانسه: شماری از شهروندان شهر کابل، امروز پنجشنبه در اعتراض به آنچه که «مداخلات کشورهای خارجی درافغانستان» توصیف کردند دست به تظاهرات و راهپیمایی به سوی سفارت ایران در کابل زدند.
به گزارش امان الله فرزان، گزارشگر رادیو فرانسه در کابل، تظاهر کنندگان پرچم ایران و تصاویر مقام های دولتی و مذهبی این کشور و شماری از مقام های افغان را به آتش کشیدند.
آنان شماری از مقام ها و نمایندگان پارلمان افغانستان را به فراهم کردن زمینه مداخلات ایران « در امور فرهنگی و سیاسی » این کشور متهم کردند.
تظاهرات امروز در حالی صورت گرفته است که هفته گذشته، پارلمان افغانستان تلاش کرد قانون تحصیلات عالی در این کشور برای تصویب مورد بحث قرار دهد اما اختلاف نمایندگان بر سر اصطلاحاتی مانند پوهنتون در زبان پشتو و دانشگاه در زبان دری- فارسی، تصویب قانون را به تعویق انداخت.
شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان می گویند بر اساس قانون اساسی این کشور، در قوانین از "اصطلاحات ملی " که اغلب به زبان پشتو هستند استفاده گردد.
این نمایندگان استفاده از کلمات فارسی مروج در ایران در زبان دری–فارسی افغانستان را نشانه هجوم و مداخله فرهنگی ایران تلقی می کنند.
تظاهرکنندگان در پایان تظاهرات خود در برابر سفارت ایران قطعنامه ای را قرائت کردند که در آن خواستار قطع مداخلات ایران در امور افغانستان و پایان دادن به اعدام شهروندان افغان در ایران شدند.
تظاهرات امروز از سوی گروه "تحریک ملی جوانان" راه اندازی شده بود. این گروه در گذشته تظاهراتی را در اعتراض به مداخلات نظامی پاکستان در داخل مرزهای افغانستان نیز براه انداخته بود.

0 comments:

Post a Comment