• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, May 29, 2013

لاریجانی با آرای بیشتر از دوره پیش رئیس مجلس شد

Posted by UNITY4IRAN On 1:48 AM No comments

رادیو آلمان: در انتخابات هیئت رئیسه مجلس، علی لاریجانی با ۲۱۳ رای موافق در مقام خود به عنوان رئیس مجلس نهم ابقا شد. در رای‌گیری‌های روز سه‌شنبه (۷ خرداد) دو نایب رئیس و ۹ عضو دیگر هیئت رئیسه نیز انتخاب شدند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه (۷ خرداد) اعضای هیئت رئیسه را برای دومین سال از دوره‌ی نهم انتخاب کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس (خانه ملت) علی لاریجانی با ۲۱۳ رای موافق از مجموع ۲۵۲ رای دریافت شده، برای ششمین سال پیاپی به ریاست قوه‌ی قانونگذاری انتخاب شد. در این رای‌گیری ۲۶ نفر رای سفید داده‌اند.
تغییر یکی از ۱۲ عضو هیئت رئیسه
احمد بخشایش رقیب لاریجانی برای تصدی ریاست مجلس، بیش از ۱۳ رای کسب نکرد. در نخستین سال از مجلس نهم ۲۷۷ نماینده در انتخابات هیئت رئیسه شرکت کردند و ۱۷۷ نفر به لاریجانی رای موافق دادند.
طبق ماده ۱۵ آیین‌نامه داخلی مجلس، هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی شامل رئیس، دو نایب رئیس، شش دبیر و سه ناظر است.
در رای گیری‌های سه شنبه محمدحسن ابوترابی فرد و محمدرضا باهنر با ۱۹۶ و ۱۶۷ رای به ترتیب به عنوان نایب اول و نایب دوم رئیس مجلس انتخاب شدند. به این ترتیب ترکیب اصلی ریاست مجلس بدون تغییر می‌ماند. تنها تغییر در این ترکیب عضویت ضرغام صادقی به جای جواد جهانگیرزاده به عنوان یکی از دبیران است.
علی لاریجانی پس از شمارش آراء خطاب به نمایندگان گفت: «از این که مجددا به من اعتماد کردید، تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم در زمینه حل مشکلات که پیچیدگی خود را دارد، موفق باشم و در راستای حراست از حقوق مردم و حفظ حرمت مجلس وظایف خود را انجام دهم.»
یک رای بیشتر از سال پایانی مجلس هشتم
در سال ۹۱ رقیب لاریجانی در مجلس غلامعلی حدادعادل بود که اکنون یکی از نامزدان ائتلاف سه نفره اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری است.
لاریجانی در سال ۸۷ با کسب ۲۳۷ رای موافق از مجموع ۲۶۶ رای اخذ شده برای نخستین بار رئیس مجلس هشتم شد. آرای او در سال‌های بعد اندکی کاهش یافت. با این همه تعداد موافقان با ریاست او بر مجلس در سال ۹۲ یک نفر بیشتر از این تعداد در سال ۹۰ بوده است.
علی لاریجانی در پایان نشست روز سه‌شنبه اعلام کرد نمایندگان طبق روال هر ساله به مناسبت آغاز سال جدید فعالیت مجلس، صبح چهارشنبه به دیدار رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای می‌روند.
به گزارش خبرگزاری مهر پس از رای‌گیری برای انتخاب هیئت رئیسه مراسم تحلیف و ادای سوگند برگزار شد. اعضای این هیئت سوگند خورده‌اند که "حداکثر توان خود را برای اجرای آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با مراعات بی‌طرفی کامل در انجام وظایف" به کار گیرند و از هرگونه "اقدام مخالف آئین‌نامه" اجتناب کنند.

0 comments:

Post a Comment