• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, May 28, 2013

ناکامی رضازاده، تداوم حذف ایران از نهادهای بین‌المللی ورزش

Posted by UNITY4IRAN On 11:55 AM No comments

رادیو آلمان: در پی بازماندن حسین رضازاده رییس فدراسیون وزنه برداری ایران از احراز جایگاه نایب رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری، در انتخابات سایر بخش‌ها نیز ایران با ناکامی مواجه شد.
نمایندگان ۱۳۸ کشور جهان با حضور در انتخابات فدراسیون بین المللی وزنه‌برداری، تاماش آیان از مجارستان را برای چهار سال دیگر به عنوان رییس فدراسیون جهانی انتخاب کردند.
يوناتن بت کليا عضو فراکسيون ورزش مجلس با ابراز تاسف از ناکامی نمایندگان ایران در انتخابات ورزشی برون مرزی گفته: «متاسفانه برخی از مديران ورزش کشور با سوء مديريت خود سبب شده‌اند کرسی‌های نمايندگان ايران در مجامع جهانی از دست برود.»

لغو میزبانی بازی‌های کشورهای اسلامی در تهران، ناکامی علی سعیدلو در تصدی‌ سمت تشریفاتی نایب رییس کنفدراسیون فوتبال در غرب آسیا، ناکامی دو سال قبل حسین رضازاده در احراز سمت نایب رییس کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا، خروج مقر کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا از ایران و انتقال آن به قطر، همچنین حذف محمد توکل از هیات رییسه فدراسیون جهانی کشتی شواهدی از اوضاع نابسامان رشته‌های مختلف ورزشی ایران برای حفظ یا تصاحب کرسی‌های بین‌المللی است.

در سال ۱۳۸۳ نیز به خاطر انتخاب نشدن مصطفی هاشمی‌طبا به عنوان رییس کمیته ملی المپیک، مهم‌ترین کرسی ورزش ایران که عضویت در کمیته بین‌المللی المپیک بود از دست رفت.

فروردین امسال در انتخابات هیات رییسه کنفدراسیون کشتی آسیا عبدالله مزهروی از یمن در حالی رای آورد و روی کرسی پیشین ایران نشست که کشتی این کشور هنوز در هیچ‌ یک از رده‌های سنی حتی یک برنز آسیا هم نگرفته است.

تمام این ناکامی‌های انتخاباتی در شرایطی رخ می‌دهد که ایران حدود چهار دهه قبل علاوه بر عضویت در ساختار اجرایی اغلب فدراسیون‌های جهانی، ریاست کنفدراسیون‌های قاره‌ای در چند رشته ورزشی از جمله کشتی، فوتبال و تنیس را در اختیار داشت.

وزنه‌برداری راه ورزش ایران را رفت
اتفاقی که برای ورزش وزنه‌برداری رخ داد، جدای از ناکامی سایر رشته‌ها در انتخابات جهانی نبود. حتی شهرت، افتخارات و رکوردهای رضازاده نیز تاثیری در آرای ماخوذه نداشت.

در انتخابات اخیر فدراسیون جهانی وزنه‌برداری که با شکست کامل ایران همراه شد، پیروس دیماس (یونان)، بیرندرا (اندونزی)، محمد جلود (عراق)، مایکل ارانی (بریتانیا)، دیوید مونترو (برزیل) کریستین بامگارتنر (آلمان) و مسمودی فتحی (تونس) در کمیته اجرایی عضویت خواهند داشت.

عراق موفق شده کرسی دیگری را هم در کمیته مربیان و تحقیقات به خود اختصاص دهد. کشورهای یمن، مصر، بنگلادش، ازبکستان، اندونزی، بریتانیا، کلمبیا، ایتالیا ، ژاپن و بلاروس نیز در کمیته فنی نماینده خواهند داشت که حضور تمام این کشورها خصوصاً یمن و بنگلادش که هرگز داعیه‌ای در وزنه برداری نداشته‌اند جالب توجه است. اما ایران به رغم درخشش چشمگیر در المپیک لندن، نماینده‌ای ندارد!

مصطفی حکمت‌پور از ایران در بخش کمیته مربیان و تحقیقات از نامزدها بود که او نیز مانند رضازاده رای نیاورد. نام کوروش باقری هم در فهرست کاندیداهای این بخش دیده می‌شد که گفته شده او پیش از آغاز رای گیری از حضور در انتخابات انصراف داده است.

در کمیته‌ پزشکی فدراسیون جهانی نیز که همواره نام مرحوم اصغر شهابی دیده می‌شد، دیگر ایران نماینده ندارد.

ما ون گانگ چینی به عنوان دبیر کل برگزیده شد. نیکو ولاد از رومانی که قهرمان اسبق جهان است به عنوان نایب رییس اول فدراسیون جهانی فعالیت خواهد کرد و پنج نایب رییس دیگر بانگتوی از تایلند، سام کافیا از استرالیا، آلکساندر گراسیمنکو (روسیه) ژوزه کوینونس از پرو و داتو پوانگ از مالزی هستند.

نادر قاضی‌‌پور از نمایندگان مجلس می‌گوید: «در سال‌های گذشته بسیاری از کرسی‌های جهانی را در امر ورزش به دلیل کم‌کاری و ضعف مسئولان ورزش از دست داده‌ایم».

0 comments:

Post a Comment